Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » 350 lat beatyfikacji Salomei Piastówny

350 lat beatyfikacji Salomei Piastówny

x. Rafał Trytek ICR

Błogosławiona Salomea, klaryska, która żyła w XIII stuleciu, od śmierci słynęła cudami, ale dopiero w wieku XVII doczekaliśmy się jej uroczystego wyniesienia na ołtarze.

W roku 1660 król Jan Kazimierz wraz z królową Ludwiką Marią i polskimi biskupami zwrócili się do papieża Aleksandra VII z prośbą o beatyfikację xiężnej halickiej. Papież zezwolił na wznowienie procesu, a Kongregacja ds. Obrzędów poleciła biskupowi krakowskiemu, x. Andrzejowi Trzebickiemu, przeprowadzenie procesu informacyjnego.

Od 26 listopada 1663 do 26 listopada 1664 r. przesłuchano 42 świadków w Krakowie i Skale – w tym arcybiskupa lwowskiego, x. Jana Tarnowskiego. 7 marca 1665 r. proces informacyjny został zamknięty. 6 maja 1673 r. po wnikliwej analizie dokumentacji przekazano sprawę papieżowi Klemensowi X do rozstrzygnięcia. Ojciec święty 17 maja zatwierdził kult Służebnicy Bożej siostry Salomei, ogłaszając ją w ten sposób błogosławioną.

Relikwie bł. Salomei można nawiedzić m.in. w dwóch krakowskich kościołach: Franciszkanów przy ul. Franciszkańskiej i św. Andrzeja (sióstr klarysek) przy ul. Grodzkiej.

Błogosławiona Salomeo, módl się za naszą Ojczyzną – Polską!

x. Rafał Trytek, 9 maja AD 2023

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.