Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » 560 okien w Książu

560 okien w Książu

Zamek Książ / Fundacja Księżnej Daisy von Pless

W zamku Książ w Wałbrzychu trwa kolejny etap kompleksowego remontu i konserwacji stolarki okiennej. To duże wyzwanie, bo tylko w głównym budynku zamkowym jest aż 560 okien, a w całym kompleksie – ponad 1000.

W ramach piątego etapu prac wyremontowane zostaną 23 zabytkowe okna. Najwięcej z nich, bo aż 14, doczekało się renowacji na pierwszym piętrze skrzydła zachodniego w Apartamentach Cesarskich, które znajdują się bezpośrednio pod dwukondygnacyjną Salą Balową. W tej części zamku w siedmiu salach można podziwiać wystawę historycznych fotografii pt. Książ od kuchni / Z albumu księcia. Skrzydło zachodnie wraz z sąsiadującym z nim skrzydłem północnym powstały podczas przebudowy Książa za czasów księcia Jana Henryka XV w latach 1909–1914. Do charakterystycznych elementów architektury tej strony Książa należą dwie neorenesansowe wieże zwane Basztą Jerzego (od południowego zachodu) i Basztą Białą (od północnego zachodu).

Zamek Książ od południowego zachodu

Prace remontowo-konserwatorskie objęły także stolarkę okienną na pierwszym piętrze skrzydła południowego na korytarzu łączącym salony w amfiladzie barokowej z dwudziestowieczną częścią zamku. Biegnący wzdłuż Sali Krzywej korytarz nosi nazwę Hallu Bolka i pamięta czasy średniowiecznych budowniczych zamku. Dodatkowo wyremontowane zostały okna znajdujące się obok tzw. skałki szczęścia, czyli odsłoniętego fragmentu skały, na której wybudowany jest zamek.

Trzeci co do wielkości zamek w Polsce to zabytek wymagający kompleksowych remontów i ciągłych nakładów finansowych. Remonty i konserwacja bieżąca drewnianej stolarki okiennej odbywają się zgodnie z programem prac konserwatorskich. W ramach tych prac okna zostały uzupełnione o drewniane ubytki, pomalowane oraz wykonano do nich nowe mosiężne okucia (klamki i zawiasy). Wszystkie zostały także uszczelnione – wyjaśnia pani prezes zamku Książ Anna Żabska.

Zamek Książ (fot. Jakub Fuksa)

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.