Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » 63. rocznica ostatniej walki Józefa Kurasia „Ognia”

63. rocznica ostatniej walki Józefa Kurasia „Ognia”

Norbert Wasik

W sobotę 20 lutego odbyły się uroczystości 63. rocznicy ostatniej walki i śmierci mjr. Józefa Kurasia „Ognia”. Obchody trwały kilka godzin. Organizował je Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej Rocha i Zgrupowania „Błyskawica” oraz Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Koło w Waksmundzie.

Uroczystości objęte zostały honorowym patronatem przez Zbigniewa Kurasia „Płomyka”, Edward Siarkę i Stanisława Piętę — posłów na Sejm RP. Wśród licznie zgromadzonych przedstawicieli lokalnych organizacji patriotycznych swoją delegację wystosował również Obóz Narodowo-Radykalny Podhale.

Obchody rozpoczęły się o godz 11.00 od plenerowej rekonstrukcji historycznej „Za Orła Białego i koronę jego… '44-46” w wykonaniu GRH „Błyskawica” z Waksmunda, trójmiejskiej GRH z Gdańska, GRH '17 Infanterie Division, 21 Infanterie Regiment ze Słowacji i GRH „Radosław” z Warszawy.

W południe w waksmundzkim kościele została odprawiona Msza Święta w intencji Podhalan poległych w walce o wolną Polskę z niemieckim i sowieckim okupantem w latach1939-55. Homilię wygłosił zaproszony na obchody ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Po nabożeństwie wszyscy obecni udali się na cmentarz, gdzie przy grobach Konfederatów Tatrzańskich, żołnierzy Ochrony Sztabu mjr. ”Ognia” i mieszkańców Waksmunda odbył się Apel Poległych, podczas którego nie zapomniano także o żołnierzach partyzantki narodowej: NSZ, NOW, NZW.

Nie był to jedyny wydźwięk związany z Ruchem Narodowym, w zgromadzonych na uroczystości pocztach sztandarowych dało się również zauważyć Sztandar Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Małopolski.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.