Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Siedemdziesiąte piąte urodziny diuka Viseu

Siedemdziesiąte piąte urodziny diuka Viseu

Niech żyje Dom Portugalii!

Urodzony 3 grudnia 1946 roku w szwajcarskim Bernie, Jego Królewska Wysokość infant Michał Rafał Gabriel Xawery Teresa Maria Felix, diuk Viseu, przyszedł na świat jako drugi syn króla Portugalii Edwarda II (1907-1976) i królowej Maria Franciszki (1914-1968), małżonków od października 1942 r. Starszym bratem jubilata jest Jego Królewska Mość król Edward III. Najmłodszy z rodzeństwa, xiążę Henryk, diuk Coimbry, zmarł w 2017 r.

W roku 1953 Najjaśniejsi Państwo wraz z synami powrócili do Portugalii – ustawa o wygnaniu z 19 grudnia 1834 r., zakazująca potomkom króla Michała I powrotu do ojczyzny, została uchylona przez parlament 27 maja 1950 r. Początkowo osiedlili się w pobliżu Vila Nova de Gaia. Dwaj starsi synowie byli kształceni w domu przez prywatnych nauczycieli, następnie uczęszczali do publicznej szkoły w Porto. W tej samej dekadzie małżonkowie otrzymali od Fundacji Domu Bragançów siedzibę w znajdującym się nieopodal Coimbry pałacu świętego Marka.

Xiążę Michał uczęszczał do Wyższej Szkoły Wojskowej w Lizbonie i służył w armii podczas wojny w Mozambiku. Ukończył również Szkołę Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Lizbonie. Diuk Viseu jest malarzem i wybitnym mecenasem sztuki, znanym jako fundator i sponsor Luzo-Brazylijskiego Tygodnia Sztuki Aldravista (odbywa się w Portugalii i Brazylii). Należy do kilku zakonów rycerskich, w tym do Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty oraz Świętego Wojskowego Konstantyńskiego Zakonu Świętego Jerzego.

Wywiad z Jego Królewską Wysokością

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.