Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Zmarł 8. earl Dunbar

Zmarł 8. earl Dunbar

Requiescat in pace

21 października 2015 roku zmarł Wilhelm Dawid Mungo Jakub Murray, ósmy earl Dunbar, wicehrabia Drumcairn i lord Haldykes (tytuł kreowany w 1721 r. przez króla Jakuba III/VIII), który nosił także stworzone przez uzurpatorów hanowerskich w latach 1776 i 1792 tytuły siódmego i ósmego „earla Mansfield”.

Zmarły był również czternastym wicehrabią Stormont (tytuł kreowany w 1621 r. przez Jakuba I/VI), lordem Scone (tytuł z 1605 r.) i dwunastym lordem Balvaird (nadanie Karola I z 1641 r.). Urodził się 7 lipca 1930 roku jako najstarszy syn siódmego earla Dunbar Mungo Dawida Malcolma Murraya i Doroty Carnegie (wnuczki dziewiątego earla Southesk). Wszystkie jego tytuły przypadły z kolei najstarszemu synowi, Alexandrowi Dawidowi Mungo Murrayowi (ur. 17 października 1956 r.).

Siedzibą rodu jest pałac Scone w Perthshire. Tytuł earla Dunbar został stworzony przez króla Jakuba III/VIII dla Jakuba Murraya (drugiego syna Dawida Murraya, piątego wicehrabiego Stormont), który w latach 1719-1720 sprawował urząd sekretarza stanu, później zaś był guwernerem ówczesnego xięcia Walii Karola Edwarda. Otrzymane wychowanie (earl był episkopalianinem) miało wpłynąć na odejście Karola III od katolickiej wiary jego przodków.

opracowanie: Adrian Nikiel

Na podstawie: Stelios Rigopoulos, Death of the Earl of Dunbar na jakobickiej liście dyskusyjnej.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.