Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » JKM Beatrycze przekazuje koronę synowi

JKM Beatrycze przekazuje koronę synowi

Czas bilansu, próba oceny

JKM Beatrycze zawsze uchodziła za panią sytuacji. Już od wielu lat dziennikarze pisali o jej rezygnacji z urzędu, ale zawsze krzyżowała ich plany. Jeszcze pod koniec stycznia odwiedziła sułtanat Brunei oraz Singapur i nie okazywała żadnych oznak zmęczenia fizycznego, a co dopiero zmęczenia urzędem. Jednakże ledwie wróciwszy z Dalekiego Wschodu, 28 stycznia zwróciła się w telewizyjnej przemowie do ludu, aby obwieścić, że oddaje swoje obowiązki w młodsze ręce. JKW xiążę Wilhelm Alexander zostanie jej następcą.

W przemówieniu królowej pojawił się wątek jubileuszu królestwa: zostało ono powołane do życia przed blisko 200 laty. Wcześniej w prowincjach niderlandzkich obwołano rewolucyjną Republikę Batawską (1795 r.), zastąpioną Królestwem Holandii pod rządami Ludwika Napoleona (1806-1810), aż w końcu Napoleon Bonaparte anektował całe terytorium do Cesarstwa Francuskiego. Po fazie przejściowej przełomu lat 1813 i 1814, na mocy 8 artykułów londyńskich, 21 czerwca 1814 r. zostało oficjalnie powołane do życia Królestwo Zjednoczonych Niderlandów. Na mocy ustawy zasadniczej z roku 1815 stało się konstytucyjną monarchią dziedziczną. Głową państwa został Wilhelm I z dynastii Oranje-Nassau. Zostało mu również przekazane w unii personalnej zwierzchnictwo nad Wielkim Xięstwem Luxemburga, które należało do Związku Niemieckiego. W 1831 r. Belgia, będąca wcześniej częścią Królestwa Niderlandów, stała się niepodległym państwem, a w 1890 r. w Luxemburgu z powodu braku męskiego następcy króla Wilhelma III na tron wstąpił xiążę Adolf von Nassau-Weilburg.

Gdy 30 kwietnia królowa Beatrycze ustąpi z urzędu, okres jej panowania wyniesie 33 lata. Co ciekawe, słowo „abdykacja” podczas jej odezwy do narodu nie padło, monarchini zapewniła, że nadal będzie obecna w życiu niderlandzkiego ludu.

Premier Marek Rutte wyraził swój podziw i respekt dla królowej, ponieważ sercem i duszą angażowała się w sprawy Holendrów.

Z okazji nadchodzącej zmiany na tronie, w historycznej mennicy w Utrechcie, 6 lutego wieczorem, została wybita pierwsza specjalna moneta o nominale 2 euro. Ukazuje ona odchodzącą królową i jej syna, następcę tronu Wilhelma Alexandra. Do obiegu zostanie wprowadzone 20 milionów egzemplarzy tej szczególnej monety. Pieniądz z podwójnym profilem nosi datę 28 stycznia. Wtedy to królowa zapowiedziała swoją abdykację.

Nie jest to pierwszy taki przypadek w Królestwie. Również podczas zmiany na tronie w 1980 r. wybito specjalną monetę z podwójnym portretem – Beatrycze i jej matki, królowej Juliany. Pierwsze monety euro, na których nowy król – Wilhelm Alexander (ur. 27 kwietnia 1967 r.) będzie samotnie sportretowany, powinny być emitowane na początku 2014 roku.

opracowanie: Andrzej Krzyk

Od Redaktora Naczelnego: Bilans panowania królowej Beatrycze jest katastrofalny: w kwietniu 2001 r. weszła w życie ustawa zezwalająca na tzw. małżeństwa homosexualne, a także na adopcję dzieci przez takie związki, w 2002 r. w Niderlandach wprowadzono „prawo” do eutanazji, w swojej perwersji posunięte tak daleko, że rodzice mogą wyrazić zgodę na zabicie ich dziecka (w przedziale wiekowym 12-16 lat). Wspominanie o tym, że od 1981 r. pod berłem królowej dostępna jest aborcja na żądanie, można już zaliczyć do banałów. O panowaniu królowej Beatrycze można mówić jako o epoce powszechnej ateizacji.

Nawet wolnościowe reformy w Niderlandach realizowano niekonsekwentnie i z ograniczeniami. Legitymizm celu w tym Królestwie przeszedł do historii. Czy nowy monarcha podejmie próbę przeprowadzenia kontrrewolucji?

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.