Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Aukcja charytatywna z okazji urodzin króla Franciszka II

Aukcja charytatywna z okazji urodzin króla Franciszka II

Niech żyje król!

Osiemdziesiąte piąte urodziny Jego Królewskiej Mości króla Anglii, Szkocji, Irlandii i Bawarii Franciszka II miały wyjątkowy charakter. Zamiast hucznego jubileuszu Najjaśniejszy Pan zorganizował aukcję charytatywną Pomoc bez granic – zyski z licytacji wystawionych na niej dzieł sztuki zostaną przekazane potrzebującym w Kenii i Sudanie Południowym. 783 800 euro ma trafić do siedmiu wsi i pokryć koszty podstawowej opieki zdrowotnej, edukacji szkolnej i rolniczej, a także dostępu do czystej wody. Dziennik „Süddeutsche Zeitung” odnotował ogromne zaangażowanie ze strony artystów, kolekcjonerów, właścicieli galeryj i handlarzy dzieł sztuki, którzy odpowiedzieli na zaproszenie monarchy będącego również przewodniczącym Hilfsverein Nymphenburg.

Aukcja odbyła się dzięki współpracy z prestiżowym domem aukcyjnym Neumeister. Wykonane w 1995 r. zdjęcia Lipsk autorstwa Andrzeja Gursky’ego osiągnęło cenę 140 tysięcy euro. Rzeźba Anzelma Kiefera z 2011 r. zatytułowana Aurora została sprzedana za 100 tys. euro. Trzeci w kolejności rekord tej aukcji to kwota 75 tys. euro za pracę wykonaną na papierze przez Jerzego Baselitza, natomiast rzeźbę Mii Florentyny Weiss sprzedano za 50 tys. W stu procentach sprzedały się dzieła wykonane ze srebra i szkła, a także monety, biżuteria i wyroby rzemieślnicze.

Najjaśniejszy Pan wyraził zadowolenie, dziękując po trzykroć zarówno darczyńcom, którzy przekazali prawie 450 obiektów, jak i ich nowym właścicielom. Do podziękowań przyłączył się Jego Królewska Wysokość xiążę Ludwik Bawarski, podkreślając, że akcja pomoże w zbudowaniu wodociągu i polepszeniu warunków edukacji. Również on dziękował wolontariuszom, ofiarodawcom, kupcom i domowi Neumeister za energiczne i skuteczne wsparcie przedsięwzięcia.

opracowanie: Igor Olech

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.