Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Gala sylwestrowa z Aleksandrą Kurzak

Gala sylwestrowa z Aleksandrą Kurzak

Narodowe Forum Muzyki

Szanowni Państwo,

w związku z przedłużeniem na terenie całego kraju obostrzeń związanych z epidemią Gala sylwestrowa z udziałem znakomitej sopranistki, pani Aleksandry Kurzak, odbędzie się 31 grudnia 2020 roku o godz. 18.00 w formie transmisji online. Zapraszamy do uczestnictwa w koncercie, bez limitu miejsc, w domowej atmosferze, w kapciach i karnawałowej maseczce.

Podczas koncertu zabrzmią najpiękniejsze arie operowe, a także popularne dzieła instrumentalne. Jesteśmy przekonani, że poprzez transmisję online przywitamy z Państwem nowy, lepszy 2021 rok.

Koncert będzie dostępny na:

Facebooku

stronie NFM

kanale NFM na YouTubie

Aleksandra Kurzak — fot. Aldona Kaczmarczyk

Gala sylwestrowa z Aleksandrą Kurzak

Wykonawcy:

Marcin Danilewski – skrzypce, dyrygent

Aleksandra Kurzak – sopran

West Side Sinfonietta

Program:

G. Rossini: Uwertura do opery Wilhelm Tell, Una voce poco fa – aria Rozyny z opery Cyrulik sewilski

J. Massenet: Medytacje z opery Thaïs

G. Puccini: Vissi d’arte – aria Toski z opery Tosca

V. Monti: Czardasz

A. Dvořák: Měsíčku na nebi hlubokém – aria Rusałki z opery Rusałka

A.W. Ketélbey: In a Persian Market

Ch. Gounod: Je veux vivre – aria Julii z opery Romeo i Julia

J. Strauss syn: Kaiser-Walzer op. 437

F. Lehár: Kto me usta całuje, ten śni z operetki Giuditta

Podczas koncertu z udziałem znakomitej sopranistki, pani Aleksandry Kurzak, zabrzmią najpiękniejsze arie operowe, a także popularne dzieła instrumentalne. Będzie to niesamowite spotkanie ze sztuką wykonawczą jednej z najbardziej cenionych śpiewaczek operowych naszych czasów. Czy można w lepszy sposób świętować nadejście nowego roku?

Koncert rozpocznie się wykonaniem Uwertury do Wilhelma Tella Joachima Rossiniego. Usłyszymy w niej dramatyczną burzę, po której następuje sielski, pastoralny epizod, zwieńczeniem dzieła jest zaś znany każdemu dynamiczny galop. Una voce poco fa to aria Rozyny z opery komicznej Cyrulik sewilski. Bohaterka ma wyjść za mąż za sędziwego doktora Bartola, kiedy jednak pod jej oknami pojawia się incognito hrabia Almaviva, jej serce zaczyna bić mocniej. Efektowna, popisowa aria obrazuje uczucia bohaterki. Sielskim i delikatnym charakterem cechuje się delikatna Medytacja z opery Thaïs autorstwa francuskiego twórcy Juliusza Masseneta. Vissi d’arte to melancholijna, pełna smutku aria z opery Tosca Jakuba Pucciniego. Tytułowa bohaterka wykonuje ją w drugim akcie dzieła, rozmyślając nad niepewnym losem ukochanego skazanego na łaskę i niełaskę sadystycznego barona Scarpii. Czardasz to utwór włoskiego skrzypka, kompozytora i dyrygenta Wiktora Montiego – efektowna, ognista stylizacja węgierskiego tańca, składająca się z dwóch odcinków. Początkowe, melancholijne i zmysłowe ogniwo w powolnym tempie to lassú, a wieńcząca całość szybka część zwie się friss. Měsíčku na nebi hlubokém to zmysłowa, delikatna i nastrojowa aria tytułowej bohaterki z opery Rusałka czeskiego kompozytora Antoniego Dvořáka. Śpiewa ona w pierwszym akcie pieśń do Księżyca, prosząc go o to, aby wyjawił Księciu jej uczucia. In a Persian Market jest barwną i świetnie zorkiestrowaną kompozycją autorstwa brytyjskiego artysty Alberta Ketèlbeya. Zgodnie z jego intencjami muzyka obrazuje przyjazd karawany, pojawienie się księżniczki, a także popisy zaklinaczy węży. Je veux vivre to utrzymana w rytmie walca aria Julii z opery Romeo i Julia francuskiego kompozytora Karola Gounoda, dzieło nie tylko pełne wdzięku, lecz także barwne i efektowne. Z kolei dumny, zawadiacki i niezwykle uroczy Kaiser-Walzer, czyli Walc cesarski, to jeden z najbardziej znanych utworów Jana Straussa syna, twórcy, który słusznie przeszedł do historii jako król walca. Koncert zwieńczy lekka, dowcipna i odrobinę melancholijna aria Giuditty Kto me usta całuje, ten śni z operetki Giuditta, której autorem jest Franciszek Lehár.

zdjęcie: Aldona Kaczmarczyk

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.