Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Ambasador Karsten Klepsvik z pierwszą wizytą w Krakowie

Ambasador Karsten Klepsvik z pierwszą wizytą w Krakowie

Ambasada Królestwa Norwegii

W miesiąc po złożeniu listów akredytacyjnych u prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, JE ambasador Królestwa Norwegii Karsten Klepsvik rozpoczął cykl oficjalnych wizyt w Polsce, a pierwszym miastem, które odwiedził, był Kraków.

W dniach 22-24 kwietnia br. ambasador Klepsvik wraz z sześcioosobową delegacją odbył szereg ciekawych spotkań m.in. z przedstawicielami lokalnych władz — wojewodą małopolskim Jerzym Millerem oraz prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim, a także władzami Uniwersytetu Jagiellońskiego, liczną grupą norweskich studentów oraz lokalnymi organizacjami społecznymi i przedstawicielami kultury.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim zorganizowane zostało spotkanie ze studentami norweskimi, którzy podjęli studia medyczne właśnie w Polsce. Po powitaniu delegacji ambasady przez reprezentację ANSA (Association of Norwegian Students Abroad) i przedstawieniu nowego Ambasadora Norwegii w Polsce, studenci otwarcie zadawali pytania o dalszy bilateralny rozwój współpracy w zakresie edukacji oraz opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z uczelnią i życiem w Krakowie.

Podczas wizyty Ambasador zwiedził także obiekty odrestaurowane i zmodernizowane ze środków funduszy norweskich, m.in. Międzynarodowe Centrum Kultury, kościół jezuitów przy Małym Rynku oraz Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku — Sukiennice.

Sukiennice to jeden z licznych beneficjentów funduszy norweskich w Polsce. Podczas zwiedzania Galerii Sztuki, przedstawiciel placówki opowiadał o historii miejsca, pokazał, w jakim zakresie Galeria Sztuki zmieniła się dzięki przeprowadzonym pracom restauratorskim. Goście mogli również na żywo zwiedzić pracownię malarską oraz zobaczyć, jak przebiega proces renowacji obrazów dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii.

Kraków jest dziś oceniany jako jeden z najszybciej rozwijających się ośrodków gospodarczych w Polsce. Solidnie wykształceni ludzie, rozbudowana baza logistyczna i dobre skomunikowanie z resztą Polski i Europy sprawiają, że również wiele norweskich firm decyduje się na rozpoczęcie aktywności właśnie w tym mieście. Sukcesem zakończyło się spotkanie z przedstawicielami tych dynamicznie rozwijających się spółek. Jestem pod wielkim wrażeniem historii i kultury Krakowa. To niezwykle interesujące i gościnne miasto z wielkim potencjałem rozwoju, atrakcyjne nie tylko dla młodych ludzi, ale również dla szeroko rozumianego biznesu, powiedział po wizycie ambasador Karsten Klepsvik.

Ambasador Klepsvik wraz z osobami towarzyszącymi miał także okazję odwiedzić Jasną Górę i klasztor w Częstochowie. Goście zwiedzili m.in. bogato zdobioną bibliotekę klasztorną, w której przechowywanych jest ponad 15 tysięcy rękopisów i starodruków. Dziś sala biblioteki pełni funkcje reprezentacyjne, a przyjmowane są w niej głowy państw oraz oficjalne delegacje.

Delegacja złożyła także wizytę w Oświęcimiu, gdzie oprowadzono gości po obozie Auschwitz. W trakcie zwiedzania pan ambasador złożył wieniec pod Ścianą Płaczu, by upamiętnić osoby, które zginęły w tym miejscu podczas II wojny światowej, w tym 690 Żydów deportowanych do Auschwitz z Norwegii. Delegacja w asyście przedstawiciela Muzeum oraz przewodnika udała się również do Birkenau.

Kolejnymi miastami, do których z wizytą uda się ambasador, są Gdańsk i Szczecin. Planowana jest również wizyta we wschodniej części kraju.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.