Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Anglosaskie cmentarzysko

Anglosaskie cmentarzysko

Wojciech Pastuszka

21 szkieletów w 20 grobach znaleźli archeolodzy w Exning we wschodniej Anglii. Pochówki znajdowały się zaledwie 30 cm pod powierzchnią gruntu.

Odkrycie całkowicie zaskoczyło archeologów, ponieważ nic nie wskazywało na obecność w tym miejscu cmentarzyska. Badania prowadzono w związku z planowaną budową 120 domów mieszkalnych.

Dzięki specyficznym warunkom geologicznym szkielety zachowały się w rewelacyjnym stanie. Archeolodzy podkreślają, że mieli wielkie szczęście, ponieważ groby znajdowały się na głębokości zaledwie 30 cm, a pole było niedawno orane. Niewiele więc brakowało, a pochówki zostałyby zniszczone.

Badacze odkopali więcej szkieletów niż grobów, gdyż jeden pochówek był podwójny. W grobach znajdowały się dary. Archeolodzy znaleźli m.in. biżuterię (w tym pozłacane brosze), szpilę do płaszcza, a także szklaną misę.

Jeden grób najpewniej należał do wojownika, o czym świadczą grot włóczni i sztylet. W innym pochówku prawdopodobnie szczątki złożono na łożu z drewna albo żelaza. Zweryfikowanie tych podejrzeń będzie jednak możliwe dopiero po konserwacji znalezionych elementów.

Najstarsze zabytki mogą pochodzić nawet z VII w. Wschodnia Anglia była wówczas jednym z anglosaskich królestw, a Exning należało do najważniejszych ośrodków tego państwa. Zdaniem archeologów w grobach spoczywają najpewniej przedstawiciele wschodnioangielskiej elity.

Miejscowość ma silne związki z królem Wschodniej Anglii Anną, który przeszedł na chrześcijaństwo w początkach VII w. Tutaj miała urodzić się jego córka święta Etheldreda, która została królową Northumbrii oraz przeoryszą opactwa w Ely.

Na podstawie Cambridge News (dali galerię zdjęć) i BBC (też sporo zdjęć).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.