Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Cesarzowa Rosji apeluje do rodaków

Cesarzowa Rosji apeluje do rodaków

Niech żyje cesarzowa!

Jej Cesarska Mość cesarzowa Rosji Maria jest kolejnym monarchą zwracającym się do poddanych z oświadczeniem na temat pandemii COVID-19. Najjaśniejsza Pani, odcięta od rodaków przez surowe środki kwarantanny wprowadzone w Madrycie, podobnie jak inni władcy apeluje o ścisłe przestrzeganie wskazań ogłaszanych przez władze państwowe, lekarzy i pracowników służby zdrowia. Prawdziwe niebezpieczeństwo, zaznacza, polega na tym, że nosiciele koronawirusa często nie wykazują objawów choroby, ale mogą ją nieświadomie przenosić na osoby, z którymi się spotykają.

Rosjanie – czytamy dalej w oświadczeniu wydanym 29 marca – zachowując wiarę w Bożą opiekę, nadzieję i optymizm, powinni być odpowiedzialni jak nigdy przedtem. Muszą być wdzięczni wszystkim, którzy dziś pracują, aby zaspokoić potrzeby społeczeństwa: specjalistom medycznym, farmaceutom, służbom ratunkowym i mundurowym, duchowieństwu, wolontariuszom, pracownikom sklepów oraz transportowcom. Rosjanie nie mogą grzeszyć narzekaniem lub utrudnianiem wprowadzania środków zapobiegających szerzeniu się pandemii, muszą natomiast wyrażać uznanie dla ich heroizmu i poświęcenia.

Monarchini przypomina również podstawowe zasady postępowania w tych trudnych chwilach: nie wychodź z domu, jeśli nie jest to absolutnie konieczne, myj ręce i dezynfekuj wszystkie powierzchnie, nie dotykaj twarzy, zachowuj zalecaną odległość i ograniczaj kontakty z innymi. Przestrzeganie tych ograniczeń może ratować życie.

Jej Cesarska Mość twierdzi, że nie ma jednego wyjaśnienia, dlaczego nasz Pan dopuszcza do takich katastrof, jednak jest to test dla ludzkich sumień. Odwołując się do słów naszego Zbawiciela z Ewangelii według św. Łukasza, pisze, że młodzi i silni, w pełni przestrzegając wytycznych sanitarnych, powinni nieść pomoc osobom starszym i słabszym, bogaci zaś i dzierżący władzę muszą udowodnić swoimi działaniami, że ich przywileje i stanowiska służą interesom społeczeństwa. Naród rosyjski powinien pozostać zjednoczony nawet wtedy, gdy osobiste kontakty ograniczone są do minimum.

Cesarzowa wyraża także nadzieję, że obecne nieszczęście zjednoczy narody we wspólnym ratowaniu życia ponad różnicami religijnymi, narodowymi i społecznymi. Zachęca zatem do czynienia aktów miłosierdzia, do wzmacniania rodzinnych więzi i miłości, do doceniania relacyj z innymi ludźmi. Składa kondolencje wszystkim, którzy stracili w pandemii krewnych i przyjaciół, modli się o uzdrowienie zmagających się z koronawirusem i ocalenie wszystkich: niech Wszechmogący Bóg pomoże nam i przyspieszy godzinę, w której – dzięki sile wiary i rozumu – skończy się pandemia.

Z oświadczenia dowiadujemy się również, że Jego Cesarska i Królewska Wysokość wielki xiążę Jerzy, następca rosyjskiego tronu, przebywa obecnie w Moskwie.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.