Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Arcyxiążę Amadeusz zrzekł się miejsca w linii sukcesji tronu Belgii

Arcyxiążę Amadeusz zrzekł się miejsca w linii sukcesji tronu Belgii

Stelios Rigopoulos

Jego Cesarska i Królewska Wysokość xiążę Belgii, arcyxiążę Austria-Este Amadeusz najwyraźniej postanowił zrzec się swojego miejsca w sukcesji tronu Królestwa Belgów, aby poświęcić się życiu zawodowemu i rodzinnemu1. Kiedy król Belgów Filip i cała belgijska rodzina królewska uczestniczyli w ślubie xięcia Amadeusza i Elżbiety „Lili” Rosbosch von Wolkenstein w Bazylice Najświętszej Marii Panny na Zatybrzu, nie wniesiono, zgodnie z konstytucją belgijską, o oficjalne pozwolenie na zawarcie związku małżeńskiego przez Amadeusza (tj. nie skonsultowano się z belgijskim rządem).

Chociaż może to zostać uznane za krok godny pożałowania przez tych, którzy, jako tradycjonalistyczni monarchiści i legitymiści, deklarują swoje oddanie monarchii prawowitej i dynastycznym pryncypiom, wierzę, że było to dobre posunięcie ze strony xięcia-arcyxięcia. Jego ojciec, JCiKW arcyxiążę Austria-Este Wawrzyniec otrzymał tytuł xięcia Belgii w 1995 roku, 11 lat po zawarciu małżeństwa z belgijską księżniczką Astrydą. Już w następnym roku zastąpił swojego ojca, arcyxięcia Roberta jako głowa Domu Austria-Este i prawowity xiążę Modeny. Xiążę lub, jak powinniśmy go nazywać, arcyxiążę Amadeusz, obecny następca tronu Modeny, zastąpi swojego ojca we właściwym czasie, jeśli Bóg pozwoli.

Tak więc jako przyszły szef ważnej gałęzi Cesarskiego Domu Habsburgów, obecny także w jakobickiej linii sukcesji tronów brytyjskich, nie ma on istotnego powodu, aby pozostawać szóstym w linii sukcesji monarchii mieszanej, która jest tak skażona wszelkiego rodzaju pseudokonstytucyjnymi ograniczeniami oraz politycznymi naciskami i w której obowiązuje szczególnie przykry, będący dla tradycyjnego monarchisty całkowicie nie do zaakceptowania system tzw. absolutnej primogenitury, dający starszemu dziecku płci żeńskiej pierwszeństwo przed młodszym dzieckiem płci męskiej.

tłumaczenie: Anna Cymerman, opracowanie: Adrian Nikiel

Za: korespondencja pana Steliosa Rigopoulosa na jakobickiej liście dyskusyjnej.


1 28 lipca 2015 roku belgijski dziennik „Le Soir” poinformował w artykule pt. Le prince Amedeo n’a plus droit au trône: il était 6e dans l’ordre de succession, że JCiKW arcyxiążę Amadeusz zrzekł się należnego mu miejsca w porządku sukcesji belgijskiego tronu – przypis redakcji Portalu Legitymistycznego.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.