Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Arcyxiążę Rudolf nie żyje

Arcyxiążę Rudolf nie żyje

Requiescat in pace

W minionym roku arcyxiążę Rudolf Austriacki, z okazji jego 90. urodzin, znalazł się na okładce magazynu „Krone und Reich” (nr 3/2009), wydawanego przez „Verband zur Wahrung der Geschichte Österreichs” („Stowarzyszenie dla zachowania historii Austrii”). To samo stowarzyszenie właśnie poinformowało, że Jego Cesarska Wysokość zmarł 15 maja 2010 r.

Arcyksiążę Rudolf był szóstym z ośmiorga dzieci cesarza Karola i cesarzowej Zyty. Urodził się 5 września 1919 roku, na wygnaniu, w Prangins w szwajcarskim kantonie Vaud. 22 czerwca 1953 r. w nowojorskim Tuxedo Park poślubił hrabinę Xenię Czernyszew-Besobrasow, z którą miał czworo dzieci: Marię Annę, Karola Piotra, Symeona i Jana Karola. Po tragicznej śmierci pierwszej żony w wypadku samochodowym (20 września 1968 r.), w którym sam arcyxiążę również poważnie ucierpiał, zawarł związek małżeński z xiężniczką Anną Gabrielą von Vrede. Ślub odbył się 15 października 1971 r. w bawarskiej miejscowości Ellingen. Z tego małżeństwa urodziła się jedna córka — Katarzyna Maria.

Był rycerzem Orderu Złotego Runa.

Z pozostałych dzieci cesarskiej pary Karola I(IV) i Zyty, żyją już tylko Jego Cesarska i Królewska Mość Otton I oraz arcyxiążę Felix Austriacki.

Tłumaczenie i opracowanie: Tomasz Panek i Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2021 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.