Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » ARTEfakty — nowy cykl filmowy

ARTEfakty — nowy cykl filmowy

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

ARTEfakty to filmowe opowieści o muzealnych hitach, ale też o zabytkach, które być może nie od razu zwracają uwagę osób zwiedzających muzealne galerie. W rolach głównych wystąpią pracownicy Muzeum Narodowego we Wrocławiu, którzy opowiadają, zabawiają, a nawet tańczą. Cykl zainauguruje pan Piotr Oszczanowski, dyrektor MNWr, który opowie o obrazach z epitafium Hansa Mohrenberga z 1567 roku. Dzieło powstało w czasie epidemii dżumy, jaka nawiedziła Wrocław w 1567 i 1568 r., powodując śmierć około jednej trzeciej mieszkańców. Tonące okręty, zaćmione słońce, spadające gwiazdy, pożary miast – to tylko niektóre z katastrof ukazanych na tym obrazie.

W kolejne niedziele, a od połowy grudnia również w środy, miłośnicy sztuki będą mogli posłuchać o obrazach Olgi Boznańskiej, Jana Matejki, Elżbiety Vigée-Lebrun, Piotra Brueghela młodszego, a także o niezwykłym sarkofagu księcia Henryka IV Probusa. Pracownicy Muzeum Etnograficznego opowiedzą o koronach ślubnych, meblach dolnośląskich, kropielniczkach i przedmiotach, które dają poczucie bezpieczeństwa. Edukatorki z Pawilonu Czterech Kopuł przybliżą dzieła Magdaleny Abakanowicz, Marii Jaremy i Jerzego Nowosielskiego. Filmy prezentowane będą na profilach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i jego oddziałów na Facebooku, profilu You Tube i stronie internetowej. Pierwszy odcinek: 22 listopada 2020 roku o godz. 10.00. Realizacja filmów: pan Sabin Kluszczyński.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.