Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Artyści światła wspólnie dla Torunia i Slemmestad

Artyści światła wspólnie dla Torunia i Slemmestad

Ambasada Królestwa Norwegii

Dawna fabryka cementu w norweskim Slemmestad i zabytkowa toruńska starówka rozbłysną niezwykłymi iluminacjami przygotowanymi przez artystów światła. Wszystko za sprawą międzynarodowego projektu kulturalnego Toruńskiej Agendy Kulturalnej, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 456 tysięcy złotych w ramach Funduszy Norweskich: „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego”.

Świetlny most Toruń-Slemmestad to polsko-norweski projekt oparty na współpracy międzynarodowych twórców, wykorzystujących w swoich pracach materię światła, tworzących instalacje i projekcje multimedialne na fasadach budynków. Projekt będzie realizowany od 3 lutego 2014 r. do 2 lutego 2015 r.

Toruńska Agenda Kulturalna znalazła się w gronie dwunastu najbardziej prestiżowych instytucji kultury w Polsce, które otrzymały dofinansowanie z Funduszy Norweskich. Dofinansowane projekty zostały zaakceptowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Operatorem programu jest Departament Funduszy Europejskich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego — wyjaśnia Krystian Kubjaczyk, Dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Pierwszym etapem artystycznych działań będzie przygotowanie przez polsko-norweski zespół artystów dwóch projekcji w technice mappingu 3D. Jedna z nich zostanie zaprezentowana na stuletnich silosach dawnej fabryki cementu w Slemmestad, drugą będzie można zobaczyć w Toruniu podczas Bella Skyway Festival. W ramach projektu polscy i norwescy twórcy przeprowadzą warsztaty dla studentów Buskerud University College w Drammen, efekty ich warsztatowej pracy będzie można zobaczyć podczas toruńskiego festiwalu światła.

Prace artystów, zarówno tych uznanych, jak i debiutantów zostaną sfotografowane przez polskich i norweskich mistrzów obiektywu, a wykonane przez nich zdjęcia będzie można zobaczyć na wystawie prezentowanej w Norwegii i Polsce — dodaje Agnieszka Marecka, Kierownik Działu Projektów i Współpracy z Zagranicą TAK.

Partnerami projektu Świetlny most Toruń–Slemmestad są Sekkefabriken Slemmestad, gmina Røyken realizująca długoterminowy plan rewitalizacji Slemmestad i Buskerud University College w Drammen, kształcący młodych specjalistów w dziedzinie projekcji świetlnych. Projekt otrzymał wsparcie finansowe w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” Funduszy Norweskich.

Artykuł pochodzi z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.