Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Najbliższe atrakcje w Muzeum Archeologicznym w Krakowie

Najbliższe atrakcje w Muzeum Archeologicznym w Krakowie

archeowieści.pl

Nowe wystawy i wykład proponuje w kwietniu Muzeum Archeologiczne w Krakowie (ul. Poselska 3).

Od 13 kwietnia będzie można oglądać wystawę „Piaski egipskie mówią (nie tylko) po grecku”. Obejmuje ona kolekcję 26 papirusów znajdującą się w Fundacji im. Rafała Taubenschlaga, poszerzoną także o wystawę planszową opisującą polskie wykopaliska w Egipcie i Sudanie.

Celem ekspozycji jest zaprezentowanie szerokiej publiczności największego zbioru papirusów w Polsce oraz ukazanie prac konserwatorskich i zabiegów związanych z właściwym zabezpieczeniem i przechowywaniem tego typu obiektów.

Natomiast od 19 kwietnia, w ramach stałego cyklu „Zabytek miesiąca”, będzie można oglądać wystawę „Znak męczeństwa i chwały – staroruski enkolpion z Krakowa Mogiły”. Prezentuje ona zachowany częściowo prawosławny krzyż napierśny (enkolpion) z drugiej połowy XI – początku XIII w., który znaleziono w Krakowie Mogile. Na zabytku widać postacie świętych Borysa i Gleba, synów księcia kijowskiego Włodzimierza Wielkiego, którzy zostali zamordowani w 1015 r.

Do maja można także oglądać wystawę „Bilcze Złote – najpiękniejsze naczynia Europy”. Jest to prezentacja najbardziej efektownych eksponatów z kolekcji XX. Sapiehów, ofiarowanej muzeum na początku XX w. Pokazane zostaną wyroby z kości i krzemienia, unikatowe figurki gliniane ludzi i zwierząt oraz cenne naczynia – jedne z najpiękniejszych wytworów ceramicznych w historii Europy.

Natomiast 24 kwietnia 2014 r. o godz. 17.00, w sali konferencyjnej Muzeum Archeologicznego, odbędzie się wykład dr. Jarosława Wilczyńskiego „Nie tylko neandertalczyk. Wyniki badań wykopaliskowych w jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej”.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.