Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Bawarskie święto

Bawarskie święto

Niech żyje król!

Podczas gdy wszystkie oczy skierowane były na tzw. brytyjską rodzinę królewską (w rzeczywistości jest to rodzina xiążąt grecko-duńskich), w Bawarii swoje osiemdziesiąte urodziny obchodził bezpośredni potomek i prawowity następca Karola I Stuarta, od 8 lipca 1996 roku król Anglii, Szkocji, Irlandii i Bawarii, Franciszek. 22 lipca był dniem oficjalnych uroczystości, które zorganizowano w Schleißheim niedaleko Monachium. Obecnych było około 2500 gości. Wcześniej, 20 lipca odbyło się przyjęcie dla krewnych w pałacu Nymphenburg. Podczas wielkiej uczty pogoda dopisała dostojnym gościom znakomicie. Oprócz członków rodziny i najbliższych przyjaciół wśród gości znaleźli się też m.in. premier Bawarii, pan Horst Seehofer (CSU), i kilku członków jego gabinetu, pani Anna Zofia Mutter, światowej sławy skrzypaczka, oraz pan Kent Nagano, dyrektor muzyczny Opery Bawarskiej.

W pałacowym ogrodzie zebranych uraczono pokazami oddziałów strzeleckich (wśród nich strzelców górskich i sportowych), strojów ludowych, oraz grup rekonstrukcji historycznej. Na cześć Jubilata oddano trzy salwy honorowe. Jako że władca jest miłośnikiem psów, szczególne wrażenie zrobił na nim pochód sześciu klubów zrzeszających hodowców jamników bawarskich. Orkiestra dęta grała bawarski marsz defiladowy, hymn Bawarii oraz marsz na cześć Najjaśniejszego Pana. Część zebranych założyła stroje regionalne (niem. Tracht).

Czcigodny Jubilat unika czerwonych dywanów; nie zobaczymy go na otwarciu Festiwalu w Bayreuth pośród celebrytów i błysku fleszy. Głowa Domu Wittelsbachów wybiera skromne, boczne wejście, gdyż oszałamiający przepychem styl bycia nie leży w jego naturze. Mimo iż Franciszek jest prawowitym królem Bawarii, cechuje go skromność. Przez całe życie był kawalerem, dlatego jego następcą jest brat, JKW xiążę Maxymilian.

Najjaśniejszy Pan to zagorzały kolekcjoner, expert i mecenas sztuki. Udziela wielkiego wsparcia monachijskiej Pinakotece, której udostępnił ważne dzieła ze swoich zbiorów. Oprócz tego doradza wielu muzeom w Bawarii oraz służy expertyzami jako członek Międzynarodowej Rady nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W roku 2008 otrzymał honorowy tytuł doktora Uniwersytetu Ludwika Maxymiliana w Monachium.

Franciszek Bonawentura Wojciech Maria urodził się 14 lipca 1933 roku w pałacu Nymphenburg w Monachium, gdzie również mieszka obecnie, jako syn xięcia (późniejszego króla) Alberta i chorwackiej hrabianki Marii Drašković (później zwanej potocznie królową Maritą). Jest prawnukiem ostatniego sprawującego władzę króla Bawarii, Ludwika III. Wittelsbachowie byli przeciwnikami reżimu narodowosocjalistycznego i opuścili Niemcy w roku 1939. Mieszkali w Budapeszcie i zamku Sárvár aż do czasu inwazji hitlerowskiej w 1944, podczas której zostali aresztowani i umieszczeni — wraz z jedenastoletnim wówczas Franciszkiem — aż do końca wojny w obozach koncentracyjnych. Wyzwolili ich żołnierze amerykańscy.

Po ukończeniu benedyktyńskiego gimnazjum w 1952 r. młody xiążę podjął studia ekonomiczne i biznesowe na uniwersytetach w Monachium i Zurychu, uzyskując tytuł MBA. Jego życiową pasją stała się sztuka nowoczesna — obecnie dysponuje pokaźną kolekcją dzieł. Wśród nich są prace Jerzego Baselitza, Józefa Beuysa czy Marka Lüpertza. Franciszek stanął na czele dynastii po śmierci ojca, króla Alberta. Warta miliony dolarów fortuna jego przodków zarządzana jest od 90 lat przez powołaną ku temu fundację.

Monarcha raczej nie wypowiada się na temat bieżącej polityki: ale mimo to jasno prezentuję mój punkt widzenia w rozmowach prywatnych oraz w komitetach, w których zasiadam. Podobnie zazwyczaj nie wypowiada się na temat tzw. brytyjskiej rodziny królewskiej. Odnośnie do swego poprzednika, „baśniowego króla” Ludwika II, który zmarł przed 127 laty, Franciszek stwierdził natomiast: Jego ludzka i polityczna tragedia jest niewiarygodna.

opracowanie: Dawid Świonder, współpraca: Ewa Krzyk i Andrzej Krzyk

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.