Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Beagle 2014 – jeden rok z życia drzewa - nowa edycja!

Beagle 2014 – jeden rok z życia drzewa - nowa edycja!

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Beagle – jeden rok z życia drzewa – warsztaty przyrodnicze dla rodzin

W roku 2014 w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie rusza czwarta edycja programu Beagle (Biodiversity Education and Awareness to Grow a Living Environment). Tegoroczne warsztaty skierowane są do rodzin z dziećmi w wieku 5-7 lat (młodsza grupa wiekowa) oraz 8-11 lat (starsza grupa wiekowa). Cały cykl spotkań obejmuje monitoringiem kilka wybranych gatunków drzew w przypałacowym parku, u których obserwować będziemy kolejne fazy fenologiczne – począwszy od pojawienia się pąków, liści, kwiatów, owoców i nasion, aż po przebarwianie i opadanie liści. Wszystkim tym zmianom towarzyszyć będą opowieści ze świata zwierząt, dotyczące owadów, ptaków i ssaków, które z drzewami mają wiele wspólnego. Zajęcia o charakterze warsztatowym składać się będą z części terenowej oraz zajęć manualnych. Obserwacje drzew prowadzić będziemy na terenie przypałacowego parku. Jeśli pogoda nie dopisze, zajęcia odbędą się w sali edukacyjnej lub w namiocie edukacyjnym w parku.

Warsztaty Beagle dla młodszej grupy wiekowej (5-7 lat)

Zasady uczestnictwa:

• Na zajęcia zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 5-7 lat.

• Aby wziąć udział w projekcie, należy do 28 lutego 2014 r. przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy na adres beagle.wilanow@gmail.com – decyduje kolejność zgłoszeń.

• Udział w projekcie weźmie 20 rodzin, które jako pierwsze nadeślą zgłoszenia. Osoby zakwalifikowane do programu zostaną poinformowane drogą mailową.

• Koszt uczestnictwa: każdorazowy udział w warsztatach będzie możliwy po wykupieniu biletu edukacyjnego w cenie 10 zł od osoby.

• Zajęcia będą się rozpoczynać o godzinie 10 i potrwają około 1,5 godziny. Grupa zbiera się przy kasie muzealnej o godzinie 9.50.

• Spotkanie listopadowe będzie podsumowaniem całego cyklu. Na Małych Obserwatorów Przyrody, którzy uczestniczyli w minimum trzech spotkaniach, czekać będą upominki i dyplomy.

Harmonogram spotkań dla grupy 5-7 lat:

Projekt obejmuje cztery spotkania, których tematem przewodnim będą fazy fenologiczne drzew zachodzące wraz ze zmieniającymi się porami roku.

1 spotkanie (13 kwietnia) „Pąki czy liście?” – poznamy lokalizacje naszych zielonych podopiecznych i dokonamy pierwszych obserwacji.

2 spotkanie (15 czerwca) „Kiedy kwitną drzewa?” – porozmawiamy o kwiatach drzew oraz o zwierzętach, które wspomagają kwitnienie.

3 spotkanie (14 września) „Owoce i nasiona” – nauczymy się rozpoznawać drzewa na podstawie owoców i nasion oraz dowiemy się, kto korzysta z darów jesiennych drzew.

4 spotkanie – finałowe (16 listopada) „Dlaczego liście jesienią spadają z drzew?” – poznamy odpowiedzi na to i wiele innych pytań, które niesie ze sobą jesień. Nauczymy się wykonywać zielnik.

Beagle — jeden rok z życia drzewa 2013. fot. K. i S. Tylkowscy 

Warsztaty Beagle dla starszej grupy wiekowej (8-11 lat)

Zasady uczestnictwa:

• Na zajęcia zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 8-11 lat.

• Aby wziąć udział w projekcie, należy do 28 lutego 2014 roku przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy na adres: beagle.wilanow@gmail.com – decyduje kolejność zgłoszeń.

• Udział w projekcie weźmie 20 rodzin, które jako pierwsze nadeślą zgłoszenia. Osoby zakwalifikowane do programu zostaną poinformowane drogą mailową.

• Koszt uczestnictwa: każdorazowy udział w warsztatach będzie możliwy po wykupieniu biletu edukacyjnego w cenie 10 zł od osoby.

• Zajęcia będą się rozpoczynać o godzinie 13.00 i potrwają około 2 godzin. Grupa zbiera się przy kasie muzealnej o godzinie 12.50.

• Spotkanie grudniowe będzie podsumowaniem naszej całorocznej pracy. Na Małych Obserwatorów Przyrody, którzy uczestniczyli w minimum sześciu spotkaniach, czekać będą upominki i dyplomy. Zachęcamy więc do regularnego i aktywnego udziału w spotkaniach.

Harmonogram spotkań dla grupy 8-11 lat:

Projekt obejmuje osiem spotkań, których tematem przewodnim będą zmiany fenologiczne drzew oraz zjawiska im towarzyszące.

1 spotkanie (9 marca) „Drzewne podchody” – lokalizacja drzew i niezbędne pomiary.

2 spotkanie (13 kwietnia) „A ja rosnę i rosnę…” – proces wzrostu i rozwoju drzewa.

3 spotkanie (11 maja) „Odlotowe drzewo” – ptasi mieszkańcy drzew.

4 spotkanie (15 czerwca) „Bzzzz…” – owady i ich rola w funkcjonowaniu drzew.

5 spotkanie (14 września) „Jak pachnie i smakuje drzewo?” – odkryjemy zmysłami, co kryją w sobie drzewa.

6 spotkanie (12 października) „Owocowa spiżarnia” – przegląd owoców i nasion jesiennych drzew.

7 spotkanie (16 listopada) „Barwy jesieni” – od czego zależą różne kolory liści.

8 spotkanie (14 grudnia) „Zielona historia naszych drzew” – FINAŁ – tworzenie zielników.

Relacje, zdjęcia i ciekawostki ze wszystkich spotkań na blogu: http://beaglewwilanowie.wordpress.com.

Beagle — jeden rok z życia drzewa 2014. fot. K. i S. Tylkowscy

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.