Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Święta Bożego Narodzenia w Norwegii

Święta Bożego Narodzenia w Norwegii

Ambasada Królestwa Norwegii

W Norwegii, podczas Świąt Bożego Narodzenia, wszyscy domownicy wspólnie budują piernikowe domki z upieczonych pierniczków i ozdabiają je różnokolorowymi cukierkami, aby później połamać je i zjeść na szczęście. Piernikowe domki stanowią wyjątkową ozdobę podczas Świąt.

Największe na świecie Pepperkakeby – Piernikowe Miasteczko – powstaje co roku w norweskim Bergen.

Dzięki przedszkolakom, uczniom miejscowych szkół, a także firmom i tysiącom innych osób, w każde święta Bożego Narodzenia od 1991 roku w Bergen powstaje ogromne miasteczko z pierników. Każdy, początkujący czy zaawansowany budowniczy może przynieść własnoręcznie zrobiony domek, a od każdego budynku, który zostanie dostarczony do piernikowego miasteczka, organizator Bergens Tidende przekaże 20 koron norweskich dla organizacji Save the Children.

Piernikowe Miasteczko na Facebooku.

Boże Narodzenie w Norwegii to przede wszystkim czas poświęcony rodzinie i przyjaciołom oraz okazja do spotkań przy dobrym jedzeniu, a także odpoczynku i wyjazdu za miasto. Świąteczne kolory – zielony i czerwony – królują w każdym sklepie i domu. Nieodzownym elementem są przedświąteczne porządki i pieczenie świątecznych ciasteczek – a ma ich być aż 7 rodzajów!

Przedsmak świąt daje adwent. Rodziny i przyjaciele zbierają się razem w każdą z czterech kolejnych niedziel, aż do Wigilii, aby zapalić kolejną świecę. W ten właśnie sposób świętuje się oczekiwanie na narodziny Jezusa. Wiele dzieci przez cały miesiąc chodzi do szkoły w mikołajowych czapkach z wielkim pomponem. Popularne jest także czytanie dzieciom przed snem opowieści wigilijnych.

Najbardziej uroczyście obchodzi się Wigilię. W wieczór wigilijny ok. godz. 17.00 zaczynają bić dzwony kościelne, obwieszczając początek Świąt Bożego Narodzenia. Wiele rodzin udaje się wtedy do kościoła, by się pomodlić. Dania wieczerzy wigilijnej są bardzo różne, zależnie od regionu. Głównym daniem mogą być: wieprzowe żeberka, suszone żeberka baranie, ale równie dobrze dorsz. Do posiłku podaje się piwo lub aquawitę. Dzieci dostają „julebrus” – typowy, bożenarodzeniowy napój w czerwonym kolorze, bardzo słodki i gazowany. Ulubionym deserem na stole jest krem ryżowy. Szczęśliwiec, który znajdzie w swym kremie ukryty przez gospodynię migdał, otrzymuje nagrodę w postaci świnki z marcepanu. Po wieczerzy wiele rodzin śpiewa wspólnie kolędy, stojąc wokół udekorowanej choinki. Zaraz potem bożonarodzeniowy gnom lub Św. Mikołaj – zwany Nisse lub Julenisse – przynosi grzecznym dzieciom prezenty. Norweska nazwa „Julenisse” pochodzi od imienia Nikolaus (Nils) i Jul (Święta Bożego Narodzenia). Zgodnie z norweską tradycją ludową w każdym gospodarstwie na wsi mieszka ukryty w stodole gnom. Jeśli gospodarz nie dba odpowiednio o swojego gnoma, może go spotykać z jego strony wiele psot i złośliwości. Dlatego też wiele rodzin w Boże Narodzenie wystawia swoim gnomom miseczki z kaszką ryżową, suto okraszoną cukrem i cynamonem.

Bożonarodzeniową tradycją w norweskim domu jest też rodzinne pieczenie ulubionych przez wszystkich tradycyjnych ciasteczek (7 rodzajów!) oraz robienie specjalnych choinkowych ozdób – łańcuchów i koszyczków z ozdobnego, kolorowego papieru. Ozdoby zawiesza się na choince, a do koszyczków wkłada się słodycze, orzechy lub owoce.

Okres między Wigilią a Nowym Rokiem nazywany jest „romjul”. 25 grudnia w kościołach odbywa się specjalna msza1. Na stołach pojawiają się przeróżne dania z ryb, suszonego mięsa, a także specjalne bożonarodzeniowe kiełbaski. Dzieci, przebrane za gnomy, odwiedzają kolejne domy, gdzie w zamian za zaśpiewanie kolędy dostając łakocie. W instytucjach i szkołach organizuje się przyjęcia bożonarodzeniowe z kolędowaniem wokół choinki i poczęstunkiem, składającym się z ciasteczek i gorących napoi.

Bardzo ważnym elementem norweskich świąt jest sosnowe lub świerkowe drzewko, choć tradycja ta zadomowiła się tam dopiero w 1900 roku. Najbardziej znane drzewka, wysyłane każdego roku na Święta prosto z norweskiego lasu, stoją na Union Station w Waszyngtonie oraz na Trafalgar Square w Londynie. Tradycję tę zapoczątkowano w 1947 roku, kiedy to władze brytyjskie dostały z Oslo po raz pierwszy wspaniałe bożonarodzeniowe drzewko w podziękowaniu za okazaną Norwegii pomoc i wsparcie w czasie okupacji hitlerowskiej.

Więcej o Bożym Narodzeniu w Norwegii


1 Zapewne chodzi o protestanckie nabożeństwo? — przypis Redakcji Portalu.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.