Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Brazylia okryta żałobą

Brazylia okryta żałobą

Requiescat in pace

Jego Cesarska i Królewska Mość cesarz Brazylii Ludwik I po długiej chorobie zmarł 15 lipca 2022 roku w São Paulo. Miał osiemdziesiąt cztery lata.

Xiążę Ludwik Gaston Maria Józef Pius urodził się 6 czerwca 1938 roku we francuskiej miejscowości Mandelieu-la-Napoule. Był synem panującego od 1921 r. cesarza Piotra Henryka (1909–1981) i cesarzowej Marii Elżbiety (z domu xiężniczki bawarskiej; 1914–2011), małżonków od 1937 r. Przyszedł na świat, gdy rodzina cesarska znajdowała się na wygnaniu, lecz jego narodziny zostały zarejestrowane w paryskim konsulacie generalnym Brazylii. Dzięki temu nabył obywatelstwo brazylijskie, co zgodnie z konstytucją Cesarstwa umożliwiło mu po śmierci ojca objęcie tronu. Rodzicami chrzestnymi xięcia zostali: jego wujek, xiążę Ludwik Bawarski (1913–2008), i babcia ze strony ojca, xiężna Maria Pia (1878–1973).

Wraz z końcem II wojny światowej brazylijska rodzina cesarska mogła powrócić do ojczyzny. Jej członkowie mieszkali w Rio de Janeiro i Petrópolis, aż w 1951 r. przenieśli się do północnej części stanu Paraná (znajdowały się tam wówczas wielkie tereny uprawne), gdzie osiedlili się w Fazenda São José, gospodarstwie rolnym w Jacarezinho, a od 1957 r. – w Fazenda Santa Maria w Jundiaí do Sul.

Przyszły cesarz zdobywał wykształcenie w Kolegium Serca Eucharystycznego i Kolegium Świętego Ignacego w Rio de Janeiro oraz w Kolegium Chrystusa Króla w Jacarezinho. Xiążę wyjechał następnie do Europy, gdzie studiował nauki polityczne i społeczne na uniwersytecie w Paryżu oraz chemię i fizykę na uniwersytecie w Monachium. Ukończył studia na kierunku inżynieria chemiczna.

W 1967 r. powrócił do Brazylii i zamieszkał w São Paulo. Przejął kierowanie sekretariatem swojego ojca, który w tym czasie mieścił się w Sítio Santa Maria w Vassouras. 5 lipca 1981 r. wstąpił na tron.

Najjaśniejszy Pan, który nigdy się nie ożenił, kultywował pamięć o rodzicach. Jego życiowymi pasjami były fotografia, literatura historyczna i socjologiczna, śledził również wydarzenia na całym świecie. Był miłośnikiem muzyki klasycznej, zwłaszcza dzieł barokowych kompozytorów brazylijskich. Należał do Instytutu Pliniusza Corrêi de Oliveiry.

Rząd Brazylii ogłosił jednodniową żałobę narodową. Pogrzeb – poprzedzony nabożeństwem żałobnym w parafii pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza w Higienópolis – odbył się 18 lipca na cmentarzu Pocieszenia w São Paulo. W ostatniej drodze trumnę władcy nieśli przedstawiciele marynarki wojennej. Prócz członków najbliższej rodziny hołd cesarzowi złożyli m.in. członkowie Domu Burbonów Sycylijskich, Domu Sabaudzkiego i Domu Liechtensteinu. Następcą Zmarłego jest brat – urodzony w 1941 r. JCiKM cesarz Bertrand.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.