Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Były król Albert II wezwany przed sąd

Były król Albert II wezwany przed sąd

Royal Musings

Jego Królewska Mość były król Belgów Albert II otrzymał wezwanie do stawienia się w sądzie cywilnym. Sprawa wiąże się z roszczeniem panny Delfiny Boël, aby zostać oficjalnie uznaną za córkę monarchy, owoc jego domniemanego romansu z Sybillą de Selys Longchamps. Chociaż po abdykacji w 2013 roku król zachował swój tytuł, nie cieszy się już prerogatywami przysługującymi głowie państwa, przed sądem nie przysługują mu przywileje lub immunitet. Jeżeli sąd nakaże mu obecność, będzie musiał się podporządkować tej decyzji, choć oczywiście nie zostanie zmuszony do uczestnictwa w procesie. Godne uwagi jest postępowanie Jego Królewskiej Mości, który w 2015 roku w odniesieniu do swojej małżeńskiej współwłasności podjął działania pozwalające określić majątek należący do królowej – ma to zabezpieczyć rodzinne dobra przed przyszłymi roszczeniami spadkowymi p. Boël. Już we wrześniu 2014 r. badania DNA dowiodły, że powódka nie jest córką męża Sybilli de Selys Longchamps.

W przemówieniu na Boże Narodzenie w 1999 r. król Albert wspomniał o kryzysie, przez który jego małżeństwo przechodziło ponad trzydzieści lat wcześniej – co zostało przez prasę uznane za przyznanie się do romansu. Panna Boël urodziła się 22 lutego 1968 r. w Uccle, a o tym, kto jest jej prawdziwym ojcem, miała dowiedzieć się w wieku osiemnastu lat. Do czasu abdykacji Albert II był chroniony królewskim immunitetem przed procesem sądowym. Podobnie niepowodzeniem zakończyło się w 2013 r. wezwanie ze strony p. Boël skierowane do dwojga najstarszych dzieci monarchy, aby poddały się testom DNA.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.