Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Cała Polska chodzi z Raspailem

Cała Polska chodzi z Raspailem

Niech żyje Jan Raspail!

Dziennik „Metro” – czyżby w ramach akcji zniechęcania do literatury pięknej? – zaatakował niewybrednymi insynuacjami wybitnego francuskiego pisarza Jana Raspaila. Na łamach dziennika i w Internecie opublikowany został skandalizujący artykuł podpisany przez aż troje autorów. Rozważania literackie młodych dziennikarzy utrzymane są na poziomie, który nieodparcie przypomina PRLowski dowcip o tym, dlaczego milicjanci chodzą w dwuosobowych patrolach…

Skąd to zainteresowanie polskiej lewicy francuskim monarchistą? Jak się łatwo domyślić, w pisarza uderzono, gdyż jego dzieła czyta p. Sylwia Ługowska, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości w zbliżających się wyborach do sejmu RP. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. W godzinach popołudniowych 3 października zainicjowana została internetowa akcja Cała Polska chodzi z Raspailem.

Dlaczego warto włączyć się do tego przedsięwzięcia promującego dobrą literaturę? Odpowiedź poniżej:

— Nie przechadzałabym się pod pachą z książką Jeana Raspaila. Autor (ur. 1925 r.) jest przedstawicielem skrajnej prawicy, antydemokratą, monarchistą i ksenofobicznym nacjonalistą. Oczywiście demokracja jest po to, aby wszystkie potwory przemawiały. Choć to niepokojące, że aż pięć jego książek jest dostępnych na polskim rynku (wszystkie opublikowane w wydawnictwach katolickich), w tym wielokrotnie wznawiana powieść z roku 1973 „Obóz świętych”, w której autor krytykuje politykę imigracyjną Francji, czym zasłużył sobie na oskarżenia o nawoływanie do nienawiści rasowej. To inny obieg, więc do nas takie dzieła nie docierają — mówi Anna Wasilewska z „Literatury na świecie”, (od niemal 20 lat prowadzi dział literatury francusko — i włoskojęzycznej, jest autorką przekładów wielu wybitnych pisarzy).

Do pobrania: audycja o Janie Raspailu (17 maja 2009 r., II program Polskiego Radia)

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.