Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Cesarzowa Regina nie żyje

Cesarzowa Regina nie żyje

Requiescat in pace

Jej Cesarska i Królewska Mość Regina, de jure cesarzowa Austrii, apostolska królowa Węgier, królowa Czech, Dalmacji, Chorwacji etc. etc., zmarła 3 lutego 2010 roku o godz. 8:40 w bawarskiej miejscowości Pöcking.

Cesarzowa urodziła się 6 stycznia 1925 r. w Würzburgu, jako najmłodsza córka xięcia Jerzego III von Sachsen-Meiningen (Dom Wettynów) i hrabiny Klary Marii von Korff. W 1946 r. jej ojciec zmarł w sowieckiej niewoli w wieku 53 lat. 10 maja 1951 r. poślubiła w kościele franciszkanów konwentualnych w Nancy, stolicy Lotaryngii, cesarza Ottona. Młoda para otrzymała z tej okazji błogosławieństwo papieża Piusa XII. Od 10 maja 1954 r. cesarscy małżonkowie mieszkali w oficjalnej rezydencji Villa Austria, zwanej także „Kaiservilla”, w Pöcking w pobliżu jeziora Starnberg.

Sprawowała funkcje Wielkiej Mistrzyni Orderu Gwiaździstego Krzyża i Wielkiej Mistrzyni Austriacko-Węgierskiego Orderu Elżbiety, była też Damą Wielkiego Krzyża Honoru i Dewocji Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana z Jerozolimy, z Rodos i z Malty.

Jej syn i następca tronu, Jego Cesarska i Królewska Wysokość arcyxiążę Karol oświadczył: „Moja matka była wzorem dla nas wszystkich, razem z nią tracimy wielką osobowość, która wpłynęła na nas poprzez niezachwianą wiarę i pozytywne nastawienie do życia”.

Była matką dwóch synów i pięciu córek, dochowała się 22 wnucząt i jednego prawnuka. W ostatnich chwilach życia towarzyszyła jej rodzina. Pogrzeb odbędzie się w nekropolii xiążąt von Sachsen-Meiningen w Turyngii. Requiescat in pace.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.