Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Naukowe obchody dziewięćsetlecia chrztu Pomorza

Naukowe obchody dziewięćsetlecia chrztu Pomorza

Nauka w Polsce

Historycy i archeologowie z północnej i środkowej Europy spotkają się w czerwcu, aby omówić tematy związane z chrystianizacją krajów nadbałtyckich w czasie średniowiecza. Konferencja „Chrzest Pomorza” odbędzie się w dziewięćsetlecie misji św. Ottona z Bambergu na Pomorzu. Wydarzenie zaplanowane jest między 17 a 19 czerwca w Wolinie i Kamieniu Pomorskim.

W 2024 r. przypada 900. rocznica pierwszej z dwóch misji chrystianizacyjnych na Pomorzu. Odbywały się w latach 1124–1125 i roku 1128, a prowadził je Otton z Bambergu (później obwołany świętym) przy wsparciu Bolesława Krzywoustego.

W dziewięćsetlecie tych misji w Wolinie oraz Kamieniu Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) w ramach VII Wolińskich Spotkań Mediewistycznych odbędzie się konferencja „Chrzest Pomorza”. Wydarzenie organizowane jest przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN we współpracy z Gminą Wolin, Gminą Kamień Pomorski oraz Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie.

Chrzest Pomorza dokonał się dzięki ścisłej współpracy władcy Polski, podległego mu księcia pomorskiego oraz biskupstwa w Bambergu, które miało już na koncie misje chrystianizacyjne na Słowiańszczyźnie. Patronat nad misją pomorską w latach 1124–1125 objęło papiestwo, a jej efekt odbił się głośnym echem w ówczesnym świecie.

W Wolinie w 1140 r. na mocy bulli papieskiej Innocentego II zostało założone biskupstwo pomorskie, a Otton z Bambergu w trakcie swych misji założył w tym mieście dwa kościoły, co podkreślało znaczenie aglomeracji. Miasto we wcześniejszym okresie było znanym ośrodkiem religii pogańskiej, co sprawia, że jest ono idealnym przedmiotem badań zmiany mentalności wraz z przybyciem chrześcijaństwa – informują organizatorzy konferencji w przesłanym PAP komunikacie.

Dla historii chrystianizacji Pomorza rolę odegrał Kamień Pomorski, ponieważ to tutaj zostało przeniesione biskupstwo pomorskie z Wolina. Oznaczało to upadek Wolina, a Kamień stał się stolicą rodzącego się Księstwa Zachodniopomorskiego i siedzibą księcia. Do dziś w Kamieniu zachowana jest katedra Najświętszej Marii Panny, św. Jana Chrzciciela i św. Faustyna biskupa, której najstarsze elementy sięgają XII w.

Przypadające w 2024 r. dziewięćsetlecie Chrztu Pomorza – zapowiadają organizatorzy – stanie się okazją do omówienia wkładu, jaki miała Polska w rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.