Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Ciało króla wróciło na Tonga

Ciało króla wróciło na Tonga

Żałoba narodowa

26 marca 2012 r. chiński samolot czarterowy z ciałem zmarłego przed ośmioma dniami króla Tonga Jerzego Tupou V został powitany podczas uroczystej ceremonii w porcie lotniczym w Nuku’alofa, stolicy Królestwa. Na lotnisku zgromadziły się setki poddanych. Dalsze tysiące, wśród których przeważała młodzież, oczekiwały wzdłuż dwudziestokilometrowej trasy przejazdu do pałacu królewskiego. W tej siedzibie doczesne szczątki Zmarłego złożono przed zaplanowanym na wtorek pogrzebem.

Premier i przedstawiciele tongańskiej szlachty ubrani byli w tradycyjne stroje żałobne zwane pandanus mat. Również sam pogrzeb władcy ma mieć tradycyjny charakter tongański. Ciało zostanie przewiezione na ozdobnej platformie, której towarzyszyć będzie 150 osób, do monarszej nekropolii. Odbędzie się także całonocne czuwanie modlitewne.

Media ujawniły, że król leczył się na nowotwór oraz cukrzycę. Wspominana jest jego słabość do wyszukanych mundurów i angielskich samochodów. Przy okazji przypominane są też kontrowersje wokół polityki wewnętrznej Zmarłego, który doprowadził do demokratyzacji tradycyjnej monarchii absolutnej. Jego brat i następca będzie musiał uporać się z trudnymi skutkami tego procesu, w tym również pierwszych demokratycznych wyborów.

Oficjalna żałoba potrwa do połowy czerwca, kraj jest spowity w czerń.

opracowanie: Adrian Nikiel

Na podstawie listy dyskusyjnej „Monarchie der Zukunft” i http://www.abc.net.au/news/2012-03-26/kings-body-returned-to-tonga/3913068 (video).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.