Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Ciekawostki z bornholmskiego zamku

Ciekawostki z bornholmskiego zamku

Nauka w Polsce

Odciski śladów łap psa na średniowiecznej posadzce pomieszczenia zamkowego i kula armatnia – to najciekawsze odkrycia zespołu polskich archeologów wewnątrz XIII-wiecznego zamku Hammershus na wyspie Bornholm.

Trzeci sezon wykopalisk badaczy z Instytutu Archeologii UW zakończył się pod koniec lipca. Zamek Hammershus to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów zabytkowych Bornholmu i jeden z największych tego typu obiektów w Skandynawii. To trzeci najważniejszy zabytek tej kategorii w Danii.

W tym sezonie archeolodzy skupili się na pracach związanych z rekonstrukcją zamkowych murów. Wykonali również sondaże, czyli wykopaliska o ograniczonym zasięgu, wzdłuż południowych murów zewnętrznych oraz w pomieszczeniach znajdujących się w centralnej części zamku. To tam na jednej z posadzek odkryto odciski psich łap.

Znaleźliśmy również kolejną kulę armatnią w jednym z pomieszczeń rezydencji kasztelańskiej, której kontekst odkrycia potwierdza burzliwe dzieje największego w północnej1 Skandynawii zamku. Znalezisko wzbudziło wielkie zainteresowanie zwiedzających zamek turystów – mówi PAP kierownik projektu Janusz Janowski z Pracowni Skanerów 3D Instytutu Archeologii UW.

Natomiast tuż przy jednym z głównych wejść do zamku od strony portu, po zewnętrznej stronie murów znaleziono zachowaną prawie w całości szklaną butelkę średniowieczną.

Fundacja Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers przeznaczyła 92,5 mln duńskich koron na szeroko zakrojone prace adaptacyjne terenu. W ramach trzyletniego projektu wykonywane są badania archeologiczne, analizy architektoniczne i konserwatorskie. Powstanie również nowe centrum turystyczne. Od początku w przedsięwzięciu biorą udział polscy archeolodzy, którzy oprócz prowadzenia wykopalisk, dokumentują je w nowoczesny sposób.

Naukowcy do dziś nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć, kto i kiedy wzniósł twierdzę Hammershus. Dlatego liczą, że obecne prace przyniosą rozstrzygnięcie. Najbardziej popularna wersja zakłada, że budowniczym zamku Hammershus był arcybiskup Lund – Jacob Erlandsen. Zamek zbudowany miał być w połowie XII wieku. Jednak fortyfikacje wzniesione przez arcybiskupa były mniejsze niż współcześnie widoczne. Do takiej sytuacji przyczyniło się wiele lat remontów i przebudów. Jak wyjaśnia Janusz Janowski, pewne jest to, że budowa takiego założenia obronnego ma ścisły związek z walką o dominację na wyspie między władzą świecką (zamek w Lilleborgu) a duchowną (Hammershus). Od 1743 r. konstrukcja zaczęła popadać w ruinę. Szczęśliwie już 1822 roku zamek wpisano do duńskiego rejestru zabytków.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.


1 Raczej południowej – przypis redakcji Portalu Legitymistycznego.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.