Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Dzień Architektury Drewnianej
W tym roku Dzień Architektury Drewnianej obejmie całą Polskę. Zobacz, jakie zabytki w Twojej okolicy będą dostępne do zwiedzania. Zapraszamy również do udziału w pokazach, prelekcjach i spacerach. Zabytki drewniane to niezwykle kruche świadectwo historii, na naszych oczach znikające z krajobrazu kulturowego. Pracownia Terenowa Centrum Architektury Drewnianej NID od trzech lat działa w celu powstrzymania postępującego procesu degradacji i niszczenia tego zasobu.
Dzień Architektury Drewnianej 2024 odbędzie się od 23 do 25 sierpnia. To inicjatywa promująca i popularyzująca architekturę drewnianą: przygotowane prelekcje, wykłady oraz promocja dobrych praktyk wzmacniają kompetencje użytkowników domów drewnianych oraz wszystkich zainteresowanych tym dziedzictwem.
W tym roku Dzień odbędzie się w trzynastu województwach. Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z partnerami przygotował 50 wydarzeń, w tym spacery architektoniczne, szkolenia, koncerty, seminaria i pokazy filmowe. Dodatkowo do nieodpłatnego zwiedzania udostępnione będą skanseny, domy prywatne oraz inne budynki, na co dzień zamknięte dla szerokiej publiczności.
Listy wydarzeń oraz obiektów udostępnianych w każdym województwie znajdują się w naszym Kalendarzu oraz na Facebooku.
Każdy, kto kiedyś przechodził obok drewnianego domu i marzył, żeby do niego zajrzeć, lub planował wizytę w skansenie, ale odkładał ją na później, ma szansę bezpłatnego zwiedzania wybranych obiektów.
Zobacz najbliższy zabytek drewniany w Twojej okolicy lub na urlopie – na stronie zabytek.pl. Zabytków szukać możesz również w aplikacji MonumentApp. To wygodny sposób na odnalezienie obiektów w terenie oraz znalezienie informacji o ich dostępności dla zwiedzających. Przy okazji DAD 2024 zachęcamy do wejścia na Szlak Stylu Zakopiańskiego oraz odkrycia drewnianych obiektów Małopolski i Śląska – te wycieczki znajdziesz w MonumentApp.
Pracownia Terenowa Centrum Architektury Drewnianej NID została powołana w 2021 roku w celu wdrożenia narzędzi wspomagających powstrzymanie degradacji i niszczenia zasobów. Te narzędzia to m.in. publikacje eksperckie i poradniki, a także materiały wideo – poradniki, relacje z konferencji i seminariów – udostępniane bezpłatnie na stronach i kanałach Instytutu. Z okazji DAD przygotowaliśmy serię artykułów na ten temat.
Jaka jest wartość starego drewna?
Dawka wiedzy o architekturze drewnianej w publikacjach NID – czy znasz je wszystkie?
Szkolenia, prelekcje, poradniki – prezentuj emy nasze wszystkie materiały wideo o architekturze drewnianej
Wyrusz w podróż po zabytkach drewnianych z portalem zabytek.pl i aplikacją MonumentApp
Patronat honorowy nad Dniem Architektury Drewnianej objęła pani Bożena Żelazowska, generalny konserwator zabytków, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach działalności Pracowni Terenowej Centrum Architektury Drewnianej NID. Dzień Architektury Drewnianej objęty jest patronatem Polskiego Radia S.A.