Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Dar dla ofiar wojny na Ukrainie

Dar dla ofiar wojny na Ukrainie

kongehuset.dk / Royal Central

Duński dwór królewski ogłosił, że dwie fundacje noszące imiona członków domu panującego przekażą milion koron (około 147 tysięcy dolarów amerykańskich) na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Środki z Fundacji Królowej Małgorzaty i Xięcia Henryka oraz Fundacji Xięcia Następcy Tronu Fryderyka i Xiężnej Marii trafią do wspólnej inicjatywy pomocowej, działającej od 12 marca jako „Razem dla Ukrainy”. Większość z nich zostanie przekazana duńskim oddziałom podmiotów międzynarodowych, a także strukturom lokalnym, takim jak Pomoc kryzysowa Kościoła Narodowego (szerzej znana jako DanChurchAid – działa pod patronatem Jej Królewskiej Wysokości xiężnej Marii) i Duńska Rada ds. Uchodźców. Na liście kilkunastu beneficjentów znalazły się m.in.: Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, Lekarze bez Granic, Amnestia Międzynarodowa, Ratuj Dzieci, Czerwony Krzyż i urząd wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców.

Informacji o darowiźnie towarzyszyło, rozpoczynające się słowami Europa znów jest w stanie wojny, oświadczenie Jej Królewskiej Mości królowej Małgorzaty II. W ocenionym jako bardzo stanowcze wystąpieniu monarchini stwierdziła: Postęp i nadzieja, które rozkwitły w całej Europie po upadku Muru Berlińskiego, kruszą się teraz na naszych oczach. Podkreśliła również ogromny smutek, z jakim przyjmuje doniesienia z Ukrainy, oraz współczucie, którym Duńczycy darzą naród ukraiński i wspierają wszystkich niosących mu pomoc. Obecna sytuacja wywarła na jej poddanych niezatarte wrażenie.

Królowa wspomniała o uciekających kobietach i dzieciach oraz o rekrutach i ochotnikach – bohaterskim obrazie zdeterminowanej ukraińskiej młodzieży, dziś kładącej na szali życie, aby wywalczyć wolność dla ojczyzny. Podsumowała swoje przesłanie zdaniem: niech ta bezsensowna wojna jak najszybciej się zakończy.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.