Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Dar króla Franciszka II

Dar króla Franciszka II

Niech żyje król!

Portal artdaily.org informuje, że Jego Królewska Mość król Anglii, Szkocji, Irlandii i Bawarii Franciszek II przekazał do monachijskiego Muzeum Wzornictwa (Die Neue Sammlung) jako dary i wypożyczenia ponad 1300 przedmiotów ze swojej kolekcji afrykańskiej ceramiki. Zbiór powstawał od lat 60. XX wieku, obejmuje naczynia ceramiczne z XIX i XX w., zarówno przedmioty codziennego użytku, jak i naczynia używane rytualnie, pochodzące z różnych regionów kontynentu – ze względu na wartość artystyczną jest uznawany za jeden z najważniejszych w skali światowej zbiorów ceramiki krajów afrykańskich. Do tej pory nie był powszechnie dostępny.

Dotychczasowa kolekcja Muzeum Wzornictwa obejmowała ceramikę pochodzącą z Europy, Dalekiego Wschodu i Stanów Zjednoczonych. Już dwadzieścia lat temu do zbiorów Muzeum trafiło 12 dzieł z królewskiej kolekcji sztuki Art Nouveau. Obiekty obecnie przekazane przez Najjaśniejszego Pana wypełniły istotną lukę geograficzną.

Latem 2019 roku zostanie zorganizowana wystawa, której będą towarzyszyć okolicznościowa publikacja i program wydarzeń z udziałem gości międzynarodowych.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.