Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Darmowy Listopad 2020 — online

Darmowy Listopad 2020 — online

Rezydencje Królewskie w Polsce

Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie, Zamek Królewski w Sandomierzu oraz Muzeum Zamkowe w Malborku zapraszają na Darmowy Listopad online. #darmowylistopad

6 listopada 2020 roku została zainaugurowana tegoroczna edycja programu Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich – w tym roku wyjątkowo w odsłonie online. Spacery wirtualne po muzeach, webinaria, historyczna debata, 500 wirtualnych lekcji dla szkół, historia na wesoło dla dzieci – to tylko kilka z wielu atrakcji, które zostały przygotowane na listopad przez najsłynniejsze Rezydencje Królewskie w Polsce.

Kontynuowana od 2012 roku akcja, której organizatorem jest minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących siedziby polskich monarchów, zabytki i muzealne zbiory. Jej celem jest edukacja poprzez sztukę, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i seniorów. Ze względu na zagrożenie pandemiczne Darmowy Listopad 2020 będzie miał w tym roku po raz pierwszy wyłącznie formułę online.

Umożliwienie bezpłatnego zwiedzania w listopadzie muzeów – polskich rezydencji królewskich jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym naszego kraju. Dlatego mimo tak bardzo niesprzyjających warunków, wynikających z epidemii koronawirusa, zdecydowaliśmy, aby nie zawieszać tego cennego przedsięwzięcia, a zrealizować je wirtualnie – poprzez udostępnienie zbiorów online i przygotowanie atrakcyjnej formuły ich prezentacji – mówił podczas konferencji inaugurującej projekt minister kultury i dziedzictwa narodowego, pan prof. Piotr Gliński. Podkreślał, że niezmiernie ważnymi elementami Darmowego Listopada, oprócz zwiedzania muzeów, są propozycje edukacyjne skierowane do wszystkich grup wiekowych. W ofercie znalazły się dostępne online lekcje muzealne, różnego rodzaju warsztaty, wykłady czy spacery edukacyjne.

Do partnerów poprzednich edycji – Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie – dołączają w tym roku Muzeum Zamkowe w Malborku i Zamek Królewski w Sandomierzu.

Rezydencje Królewskie w Polsce. Łazienki Królewskie

Od 6 listopada Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako organizator akcji, oraz każda z Rezydencji Królewskich biorących udział w programie rozpoczną na swoich stronach internetowych oraz w social mediach udostępnianie materiałów edukacyjnych.

W specjalnych sekcjach poświęconych Darmowemu Listopadowi online znajdą Państwo w każdym tygodniu m.in. 3 nowe wydarzenia: webinarium pod hasłem Tu dzieje się historia, filmy Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem, stanowiące wirtualne spacery po wnętrzach muzeów z gościem specjalnym, panią Małgorzatą Kożuchowską, oraz historyczną debatę.

W mediach społecznościowych informacje o programie będą dostępne pod hasztagiem #darmowylistopad, co pozwoli na wspólną promocję programów wszystkich muzeów.

Program i terminy publikacji głównych wydarzeń:

Wirtualne zwiedzanie Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem będzie poświęcone:

6 listopada – Zamkowi Królewskiemu w Warszawie

9 listopada – Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

13 listopada – Muzeum Zamkowemu w Malborku

16 listopada – Zamkowi Królewskiemu na Wawelu

23 listopada – Zamkowi Królewskiemu w Sandomierzu

Zapraszamy także na pięć webinariów Tu się dzieje historia:

12 listopada – webinarium Wizyty królewskie na Zamku w Malborku

19 listopada – webinarium Klejnoty i koronki. Dwa najpiękniejsze portrety w kolekcji Łazienek Królewskich

26 listopada – webinarium Flamandzkie i holenderskie malarstwo w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu

27 listopada – webinarium Aktualnie w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Ne’edár/ נֶעְדַּר (Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej)

30 listopada – webinarium Niepewne czasy, trudne wyzwania – Rzeczpospolita na zakręcie dziejowym (XVII w.) [z Zamku Królewskiego w Warszawie]

20 listopada o godz. 18.00 po raz pierwszy odbędzie się debata online pięciu muzeów pod wspólnym tytułem: Rezydencje królewskie. Oficjalne i letnie, dostępna – podobnie jak w pozostałych przypadkach – na stronach internetowych i w mediach społecznościowych uczestników i organizatora akcji.

Natomiast codziennie, począwszy od 9 listopada, od poniedziałku do piątku, wybrana rezydencja będzie publikowała na Facebooku ciekawostki edukacyjne pod tytułem Historia na wesoło, a pozostałe będą je udostępniać, opatrując hasztagiem #darmowylistopad.

Dodatkowo uczestnicy akcji do wspólnego programu dołączą swoje indywidualne propozycje online, związane ze specyfiką każdej instytucji, preferencjami edukacyjnymi, typem zbiorów i oczekiwaniami odbiorców.

Rezydencje Królewskie w Polsce. Zamek na Wawelu

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.