Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » „Darmowy listopad” w Łazienkach Królewskich

„Darmowy listopad” w Łazienkach Królewskich

Muzeum Łazienki Królewskie

Zapraszamy do udziału w akcji „Darmowy listopad”, podczas której od 3 do 30 listopada 2022 r. bezpłatnie zwiedzać można Muzeum Łazienki Królewskie. Wolny wstęp obowiązuje na wszystkie wystawy stałe i czasowe. Organizatorem odbywającego się już po raz jedenasty wydarzenia jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Łazienki Królewskie bezpłatnie udostępnia zwiedzającym: Pałac na Wyspie (parter) z Królewską Galerią Obrazów; Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim, Królewską Galerią Rzeźby i Galerią Rzeźby Polskiej oraz Pałac Myślewicki.

Darmowy wstęp obowiązuje również do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. W Koszarach Kantonistów oglądać można ekspozycje zwierząt leśnych i egzotycznych oraz ptaków. W Stajniach Kubickiego znajduje się Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego. Ekspozycja poświęcona zabytkom hipologicznym z XIX i XX w. obejmuje m.in. kolekcję pojazdów konnych oraz uprzęży, a także akcesoria dla koni i jeźdźców.

Wystawy czasowe

W listopadzie za darmo udostępnione są wystawy czasowe. W Pałacu na Wyspie do 15 listopada oglądać można trzy rzeźby Augusta Rodina, wybitnego francuskiego artysty, prekursora nowoczesnego rzeźbiarstwa.

W Podchorążówce mieści się ekspozycja arcydzieł XVII i XVIII-wiecznego malarstwa europejskiego ze zbiorów londyńskiej Galerii Obrazów w Dulwich. Obrazy, w tym Portret damy Piotra Pawła Rubensa, prezentowane są w Polsce po raz pierwszy.

W Podchorążówce oglądać można prace znamienitych malarzy bułgarskich, przybliżające atmosferę panującą na Bałkanach w okresie wojennym z początku XX w. Ekspozycja Nie nosiłem broni. Miałem plecak i sztalugę otwarta będzie do 7 listopada.

W Koszarach Kantonistów znajduje się wystawa edukacyjna Co wiemy o grzybach?

Godziny otwarcia

Wszystkie muzealne obiekty oraz wystawy czasowe czynne są od wtorku do środy w godz. 10.00–16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30), od czwartku do soboty w godz. 10.00–18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.30) oraz w niedzielę w godz. 10.00–16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30).

Wydarzenia edukacyjne

W ramach akcji bezpłatnie dostępna jest rodzinna strefa malarska „Maluję” w Starej Kordegardzie. W tym miejscu dzieci i opiekunowie mogą wspólnie bawić się i doświadczać sztuki. Wstęp od środy do niedzieli w godz. 11.00–17.00.

Z okazji „Darmowego listopada” przygotowana została pula dwustu bezpłatnych lekcji muzealnych dla przedszkoli oraz szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Autorskie i kreatywne zajęcia, które poprowadzą wykwalifikowani, pełni pasji edukatorzy muzealni, pozwolą poznać historię XVIII-wiecznej rezydencji królewskiej oraz tutejszą faunę i florę.

Zapraszamy również na dwudniowe seminarium dramatologiczno-teatrologiczne, poświęcone Nocy listopadowej Stanisława Wyspiańskiego. Przybliżone zostaną m.in. geneza, idea i kompozycja słynnego dramatu.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.