Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » „Darmowy listopad” w Rezydencjach Królewskich

„Darmowy listopad” w Rezydencjach Królewskich

Zamek Królewski w Warszawie — Muzeum

Zgodnie z tradycją sięgającą 2012 roku od 1 do 30 listopada po raz kolejny zapraszamy do zwiedzenia Zamku Królewskiego w Warszawie za darmo. Akcja, której organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym roku będzie jednak miała ograniczony wymiar.

Od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–17.00 (ostatnie wejście o 16.00) dostępne będą za darmo ekspozycje stałe i czasowe w pałacu Pod Blachą: Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego oraz wystawa Jan Piotr Norblin. Sentymentalny reporter, która zajmuje sale na parterze Pałacu Pod Blachą.

W ciągu całego listopada zapraszamy do darmowego zwiedzania w godz. 14.00–18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.00) Apartamentów Wielkiego i Królewskiego oraz Galerii Arcydzieł. Wejściówki indywidualne będą na bieżąco wydawane w kasie do wyczerpania limitu (zależnego od frekwencji danego dnia i ewentualnych imprez).

Apartament Wielki to sale reprezentacyjne – sala posiedzeń Rady Nieustającej, pierwszego w Polsce stałego rządu, złożonego z króla, 18 senatorów i 18 posłów; Sala Wielka – miejsce ceremonii dworskich i zgromadzeń, gdzie odbywały się także uczty, bale, koncerty i przedstawienia teatralne; Sala Rycerska – poświęcona uczczeniu osób zasłużonych dla ojczyzny, i Sala Tronowa – z odtworzonymi srebrnymi, haftowanymi orłami na zaplecku tronu. Całość uzupełniają mniejsze, aczkolwiek wyjątkowe pomieszczenia, jak Pokój Marmurowy – ze słynnymi portretami królów Polski, Galeria Owalna czy Antyszambra.

Apartament Królewski to pomieszczenia mieszkalne Króla. Poza Pokojem Sypialnym, Garderobą i Gabinetem Króla oraz Salą Audiencjonalną znajdują się tu również słynny Pokój Canaletta – z kolekcją wedut, Kaplica, Pokój Zielony oraz Pokój Żółty, w którym odbywały się obiady czwartkowe. Pomieszczenia wypełniają odzyskane i odrestaurowane pamiątki oraz niezwykła kolekcja dzieł sztuki, głównie obrazów i rzeźb.

Galeria Arcydzieł obejmuje zbiory europejskiego malarstwa, rzeźby i sztuki zdobniczej, a także cenne okazy historycznego uzbrojenia. Łącznie ponad 600 eksponatów. Najważniejszą część Galerii Arcydzieł stanowi Galeria Lanckorońskich. Wyeksponowanych w niej 37 obiektów wchodziło w skład daru przekazanego w 1994 r. Zamkowi Królewskiemu w Warszawie przez prof. Karolinę Lanckorońską, ostatnią spadkobierczynię arystokratycznego rodu, który w ciągu dwóch stuleci zgromadził w swym wiedeńskim pałacu jedną z największych prywatnych kolekcji dzieł sztuki w Europie.

Pałac Pod Blachą prezentuje nową odsłonę Apartamentu księcia Józefa Poniatowskiego. W ostatnim roku w mieszkaniu księcia Józefa przybyło ponad 250 eksponatów. Wśród nich są aż 32 zakupy wzbogacające stałą kolekcję Zamku. Warto też wspomnieć o ponad 50 depozytach z 6 prywatnych kolekcji. Dzięki tej przemianie odwiedzający Apartament mogą wzbogacić swoją wiedzę historyczną, oglądając i zrekonstruowane wnętrza, i fascynujące dzieła sztuki, w tym pamiątki z epoki.

Apartament po raz pierwszy został udostępniony publiczności w 2011 r. Dzięki wnikliwym poszukiwaniom, obejmującym kolekcje muzealne i prywatne, a także rynek antykwaryczny, znacznie wzbogaciliśmy prezentowane dotąd wnętrza. Ściany zdobią obrazy olejne i akwarele, rysunki i grafiki. Do najwspanialszych należą: olejny Portret księcia Józefa Poniatowskiego, namalowany przez Józefa Grassiego – pierwowzór wielu portretów księcia, ukazująca najwspanialsze zwycięstwo polskiej piechoty na wojnie w Hiszpanii Bitwa pod Fuengirolą, autorstwa Januarego Suchodolskiego, oraz zakupiony niedawno konny Portret oficera 13. pułku huzarów Księstwa Warszawskiego Feliksa Sypniewskiego.

Jan Piotr Norblin. Sentymentalny reporter to pierwsza monograficzna prezentacja prac tego artysty w dziejach Zamku Królewskiego w Warszawie. Wśród prezentowanych eksponatów znajdują się m.in. prace dotąd nieznane lub dotychczas uznawane za zaginione. Na pokaz składa się 125 dzieł sztuki ze zbiorów Zamku – oleje, gwasze, akwarele, rysunki kreślone tuszem i akwaforty. Znaczna część prezentowanej kolekcji to nabytki pozyskane drogą zakupu w latach 2018–2022 dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz mecenasa Zamku – KGHM Polska Miedź S.A. Dopełnieniem zbioru są dzieła przekazane w tym roku w darze przez Fundację Zbiorów im. Ciechanowieckich.

Szczegółowe informacje

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.