Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Nie odcinaj się od przeszłości. Dbaj o zabytki

Nie odcinaj się od przeszłości. Dbaj o zabytki

Narodowy Instytut Dziedzictwa

Ruszyła kolejna odsłona kampanii społecznej przygotowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, której celem jest ochrona zabytków przed niszczeniem. Jesienią w mediach i przestrzeni publicznej pojawiły się spot oraz bilbordy. Teraz realizowane są kolejne działania, już niebawem zostaną opublikowane opowiadania kryminalne, podcasty oraz audiobook.

Pierwszy etap kampanii pt. Nie odcinaj się od przeszłości. Dbaj o zabytki został przygotowany ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy młodego pokolenia i skupiał się na wybranych przyczynach niszczenia zabytków: wandalizmie, wyburzaniu i zabudowywaniu oraz nielegalnych przebudowach. Przekaz spotu oraz towarzyszących mu bilbordów miał mówić o zabytkach w zupełnie nowy sposób – dla młodych, filmowo, krótko, atrakcyjnie wizualnie; wykorzystując takie kody przekazu jak kolaż, nowoczesny montaż i przenośnię. W realizacji spotu brały udział znane postacie filmu i komunikacji. Realizację nadzorował reżyser filmowy Łukasz Palkowski, laureat wielu nagród, a oryginalną muzykę przygotował Bartosz Chajdecki, ceniony kompozytor filmowy. Kampania społeczna bazowała na mediach internetowych, lecz pojawiła się również w przestrzeni publicznej największych miast w Polsce, na autobusach, bilbordach i w środkach komunikacji miejskiej.

Z badań przeprowadzonych przez NID wynika, że ponad 80% Polaków dostrzega konieczność dbania o dziedzictwo, lecz tylko 40% deklaruje osobiste zaangażowanie w taką ochronę. Brak poczucia odpowiedzialności za dobro wspólne oraz wiedzy, jak właściwie chronić zabytki – to najpoważniejsze zagrożenia dla przyszłości dziedzictwa kulturowego. Dlatego Narodowy Instytut Dziedzictwa od kilku lat prowadzi akcję Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć – reaguj, która ma na celu uświadamianie szerokiego grona odbiorców o istotnej roli zabytków w naszym życiu i konieczności ich ochrony. We wcześniejszych edycjach akcji były poruszane między innymi problemy przestępczości przeciwko zabytkom archeologicznym oraz dewastacji obiektów ważnych dla kolejnych pokoleń. Do współpracy zapraszano ambasadorów akcji, a nawet zainicjowano ruch społeczny pod hasłem #niemamojejzgodynato – aby każdy mógł wyrazić sprzeciw wobec dewastowania zabytków. Kampania została również zauważona i doceniona w środowisku branży public relations, otrzymując w 2021 roku nagrodę Brązowego Spinacza.

W 2021 r. do ambasadorów akcji dołączyli polscy pisarze kryminałów. Hanna Greń, Ryszard Ćwirlej, Bartosz Szczygielski oraz Marcin Wroński napisali wciągające, mrożące krew w żyłach opowiadania o przestępstwach i wykroczeniach przeciwko zabytkom. W tym roku kolejne opowiadania przygotowują następujący autorzy: Joanna Jodełka, Marta Guzowska, Leszek Talko, Piotr Borlik oraz Tomasz Duszyński.

Niebawem opowiadania zostaną opublikowane na stronie kampanii, a wraz z nimi – audiobook. Natomiast na platformach Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts oraz na YouTube znajdą się niezwykle ciekawe podcasty: Mikołaj Szymiec będzie rozmawiał z naszymi autorami o zabytkach, kryminałach i związanych z tym doświadczeniach.

O zabytkach mówi się, że stanowią nie tyle to, co odziedziczyliśmy po naszych dziadkach, ile to, co pożyczyliśmy od naszych dzieci. Raz utracone, jako zasób nieodnawialny, bezpowrotnie zubażają naszą kulturę. Stanowią nośnik pamięci społecznej, stanowiącej podstawy naszej tożsamości. Dają poczucie przynależności, są budulcem wspólnot zarówno lokalnych, jak i narodowych. Dlatego tak ważna jest dbałość o właściwy stan ich zachowania. Niestety, zabytki są niszczone, wiele z nich bezpowrotnie znika. Zaniechanie opieki lub celowe działania, takie jak wyburzanie, nielegalne przebudowy lub akty wandalizmu, doprowadzają do uszczuplenia zasobu zabytkowego, którego nie da się odzyskać – mówi dr hab. Katarzyna Zalasińska dyrektor NID.

W działaniach edukacyjnych Narodowego Instytutu Dziedzictwa przypominamy, że dziedzictwo kulturowe stanowi podstawę funkcjonowania społeczeństwa, mówi o naszej historii, pozwala lepiej ją zrozumieć. Jest świadectwem tego, jak dawniej żyli ludzie, jakie mieli wartości, jak toczyły się ich losy. Zachowuje pamięć o osobach i wydarzeniach z przeszłości, edukuje, jest źródłem wzruszeń, rozbudza ciekawość, inspiruje artystów i innych twórców. Dlatego uświadamiamy, że należy je chronić – bo to nasza wspólna przyszłość.

Kampania została zrealizowana w ramach zadań wpisanych w Krajowy Program Ochrony i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022, dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Narodowy Instytut Dziedzictwa

NID od 60 lat dba o ochronę dziedzictwa kulturowego Polski, zarówno materialnego, jak i niematerialnego. Zadaniem NID jest wyznaczanie i nadzorowanie standardów ochrony oraz konserwacji zabytków, a także prowadzenie działań edukacyjnych, mających na celu upowszechnianie wiedzy i znaczenia narodowego dziedzictwa kulturowego.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.