Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Defensor Civitatis

Defensor Civitatis

Tomasz Wiśniewski

9 października br. w Piwnicy Farnej w Poznaniu odbyła się sesja naukowa poświęcona Jego Świątobliwości Piusowi XII (1876-1958). Jej podtytuł brzmiał „Defensor Civitatis”, ponieważ sesja skupiała się na Jego życiu w świetle ciężkich doświadczeń historycznych epoki, a więc prowadzonej przez Niego obrony wartości chrześcijańskiego dorobku cywilizacyjnego. Na spotkaniu zostały wygłoszone trzy prelekcje: Eugenio Pacelli – biografia niezwykła przez p. Arkadiusza Robaczewskiego (prezesa Instytutu Summorum Pontificum), Tzw. „czarna legenda Piusa XII” w świetle faktów – historia manipulacji przez p. Macieja Andrzejczaka oraz Nauczanie Piusa XII – ks. Mirosława Musiała. Sesja została wysłuchana przez kilkadziesiąt osób, najróżniejszego wieku i stanu.

Zostało poruszonych wiele wątków skupionych wokół osoby Jego Świątobliwości – biograficznych, politycznych czy społecznych. Można było dowiedzieć się o pochodzeniu Eugeniusza Pacellego, o tym jak wychowanie rodzinne wpłynęło na Jego osobowość. Dość szczegółowo przybliżono Jego działalność jako nuncjusza papieskiego w międzywojennych Niemczech – zatargi z Bawarską Republiką Rad, kwestię konkordatu czy niezgody na antychrześcijańskie teorie i praktyki narodowych socjalistów. Omówiono też papieskie nauczanie zahaczające m.in. o nowe kwestie społeczne, pojawiające się w wyniku znacznej modernizacji warunków życia w XX wieku. Nie można także zapomnieć o prostowaniu fałszerstw nagromadzonych wokół Piusa XII, a dotyczących jego stosunków z żydami i kwestii tzw. Holokaustu podczas II Wojny Światowej. Cała ta wiedza została naświetlona rzetelnie i z podkreśleniem odnośnych aspektów nauki katolickiej. Jedna z prelekcji miała charakter multimedialny, tzn. zaprezentowano slajdy (z opisami w języku niemieckim), z których można było poznać wiele interesujących zdjęć przedstawiających papieża Piusa XII czy miejsca i osoby z Nim powiązane.

Spotkanie w Piwnicy Farnej

Następnego dnia w kościele pw. Maryi Królowej na poznańskiej Wildzie przez ks. Marcina Węcławskiego została odprawiona Msza Święta Wszechczasów w intencji beatyfikacji Sługi Bożego papieża Piusa XII.

Sesja została zorganizowana m.in. przez Instytut Summorum Pontificum.

Od Redaktora Naczelnego: Należy podkreślić, że z punktu widzenia katolików świadomych, że właśnie od śmierci Papieża Piusa XII Stolica Apostolska jest pusta, ewentualna beatyfikacja będzie możliwa, gdy Tron Papieski zostanie prawowicie obsadzony. O co również należy się modlić.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.