Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku

Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Utracone dziedzictwo: 12-13 i 19-20 września 2015 roku

Koordynator regionalny: Muzeum Etnograficzne, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Wizyta w niedostępnym na co dzień konwencie bonifratrów we Wrocławiu, zwiedzanie kopalni niklu i kamieni półszlachetnych w Szklarach Hucie, przejazd zabytkowym tramwajem – to tylko niektóre z atrakcji tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku. Kilkudziesięciu organizatorów w prawie 40 miejscowościach regionu zaprasza na spotkania, wystawy, wykłady, wycieczki, oprowadzania, pikniki i jarmarki.

Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są od 1991 r., ich celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Wszystkie imprezy odbywające się w ramach EDD są bezpłatne, wielu organizatorów udostępnia w tym czasie miejsca na co dzień niedostępne dla turystów.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się pod hasłem „Utracone dziedzictwo”. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na dziedzictwo, które utracone zostało m.in. z powodów historycznych: wojny, zmian granic, przesiedleń, grabieży, a także przypomnieć ważne wydarzenia, ginące zawody i wybitne osoby zasłużone dla kraju i regionu.

W Gościnie u hrabiny von Reden, fot. Arch. ZGK

Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku można będzie zobaczyć wystawę słynnego skarbu z Głogowa (Muzeum Ziemi Kłodzkiej), dowiedzieć się więcej o nieistniejących już Zakładach Lniarskich Orzeł w Mysłakowicach i fabryce tekstylnej Valk Valentin Grünfeld w Kamiennej Górze. Wrocławski Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN zaprasza na wykład poświęcony prof. Rudolfowi Weiglowi – lwowskiemu lekarzowi, wynalazcy szczepionki przeciwko tyfusowi, natomiast Muzeum Narodowe we Wrocławiu na prelekcję „Znikający Wrocław”.

Wśród największych atrakcji tegorocznych EDD znalazły się: wycieczka po niedostępnym na co dzień konwencie bonifratrów i jego kryptach oraz spacer po kopalni niklu i kamieni półszlachetnych w Szklarach Hucie tzw. nietoperzową ścieżką, w której każdy zwiedzający otrzyma bryłkę chryzoprazu gratis. Specjalny program przygotowały Ekomuzea Krainy Ducha Gór. Ekomuzeum Piernikarstwa w Trzcińsku zaprasza na prelekcję na temat tradycji piernikarskich na Dolnym Śląsku i warsztaty zdobienia pierników, natomiast ekomuzeum we Wrzeszczynie na prezentację niezwykłych zwierząt: owcy wrzosówki, danieli, krów rasy Highland. Mieszkańcy Wrocławia będą mogli zwiedzić wchodzący w skład Twierdzy Wrocław Fort Piechoty w Polanowicach, przejechać się zabytkowym tramwajem do dwóch zajezdni: przy ul. Legnickiej i Wróblewskiego, a także zwiedzić TVP Wrocław i Muzeum Radia Wrocław, które przygotowało również archiwalne materiały do posłuchania. Jednym z nich będzie pochodzący z lat siedemdziesiątych XX w. reportaż o poszukiwaniach zaginionego „złotego pociągu”.

Wrzeszczyn fot. Agata Kowal-Ruschil

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.