Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Dobroczynność JKM Franciszka II

Dobroczynność JKM Franciszka II

Niech żyje król!

Obecny prawowity król Anglii, Szkocji i Irlandii wywodzi się z bawarskiej dynastii Wittelsbachów. W XXI wieku jest to o tyle istotne, że podczas dyskusyj, kiedy pojawiają się argumenty „za” i „przeciw” legitymizmowi, niektórzy przeciwnicy władzy prawowitej odwołują się do argumentów „nacjonalistycznych”, które deprecjonują znaczenie reguł sukcesyjnych i pochodzenia dynastycznego, a elementem istotnym czynią obywatelstwo i miejsce wydania paszportu.

Poniżej przytaczamy opinię jednego z czołowych legitymistów Wysp Brytyjskich, pana Steliosa Rigopoulosa, który opublikował krótki komentarz na temat jednej z wypowiedzi JKM Franciszka II.

Angielski Jego Królewskiej Mości Franciszka II jest płynny i bezbłędny. Król mówi potocznie z uroczą domieszką staroświeckich manier angielskich i nutką bawarskiej melodyjności w głosie. Jest ciepły, pełen ekspresji oraz bardzo spontaniczny, jak można zauważyć w tym krótkim klipie. Znajduje to także odzwierciedlenie w jego pisanym angielskim.

Jego Królewska Mość jest nie tylko naszym królem. Sam w sobie jest narodowym skarbem, a nadto kimś bardzo ujmującym. Ci, którzy mieli szczęście otrzymać od króla odręcznie napisany list, łatwiej będą mogli zrozumieć emocje, które towarzyszą mi, gdy w moim domu pojawia się koperta z królewską pieczęcią. Jestem przekonany, że gdyby JKM król Franciszek II, w czasach wierzeń w uzdrawiającą od skrofulozy moc królów, miał dotknąć chorych, uleczyłby ich tysiące, a być może przekroczyłby liczbą 86000 chorych, których dotknął Karol II.

Znamienne jest, że ten klip relacjonuje „na żywo” jego charytatywną pracę — finansowanie szpitali i innych potrzeb socjalnych „mniej szczęśliwych” ludzi, w tym przypadku w Rumunii. Jest to przejaw autentycznej ojcowskiej troski króla o potrzebujących. JKM z pieniędzy rodziny królewskiej zbudował w Monachium całe osiedle dla zagranicznych pracowników-imigrantów. Oto, co powinien czynić nowoczesny król. W jednym z wywiadów Franciszek II powiedział, że monarcha jest cieniem Boga. Czy ktoś z rodziny Windsorów kiedykolwiek wyraził tak wspaniałe odczucia?

Oto, co o JKM Franciszku II myśli prawdziwy jakobita. Jest to dowód, że stąpający dziś po ziemi Pomazańcy Boży, w których żyłach płynie błękitna krew, mogą być powodem do dumy narodowej, nawet w przypadku, gdy pozbawieni są możliwości sprawowania władzy. Co oczywiście nie zmienia faktu, że idealnym rozwiązaniem byłaby restauracja, w wyniku której JKM Franciszek II oraz inni współcześni królowie sprawowaliby rządy, jakie z woli Bożej zostały właśnie im powierzone.

Opracowanie: Adam Wątroba

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.