Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Dotacja dla Muzeum w Gliwicach

Dotacja dla Muzeum w Gliwicach

Muzeum w Gliwicach

Muzeum w Gliwicach otrzymało z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dofinansowanie w wysokości 392 000 zł. Uzyskana dotacja celowa pozwoli przeprowadzić w zabytkowej willi, należącej niegdyś do przemysłowca Oskara Caro, a obecnie będącej głównej siedzibie muzeum, prace konserwatorskie stolarki okiennej i drzwiowej.

Prace obejmą okna w salach, gdzie prezentowana jest wystawa stała pt. Dziewiętnastowieczne wnętrza mieszkalne willi górnośląskich przemysłowców, oraz stolarkę drzwiową drzwi tarasowych. Znajdują się one w sali, która obecnie pełni funkcję sali konferencyjnej, a w czasach Oskara Caro była reprezentacyjną jadalnią. Prace polegać będą na usunięciu powłok lakierniczych, uzupełnieniu ubytków tym samym gatunkiem drewna, wymianie kitu, naprawieniu mechanizmów zamykających okna i drzwi tarasowe, naprawieniu uszkodzeń mechanicznych i biologicznych. Planuje się także zabezpieczenie środkiem zapobiegającym korozji biologicznej i malowanie specjalistycznymi farbami przeznaczonymi do zabytkowej stolarki. Całkowita wartość prac to 400 000 zł.

W związku z realizacją prac konserwatorskich wystawa stała będzie niedostępna dla zwiedzających od 10 lipca do końca października 2024 r.

Wnętrze wystawy stałej w Willa Caro – fot. W. Turkowski

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.