Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Dwór królewski w Belgradzie zaprasza

Dwór królewski w Belgradzie zaprasza

The Royal Family of Serbia

W 1924 roku w belgradzkiej dzielnicy Dedinje rozpoczęła się budowa zespołu dwóch rezydencyj, które miały stać się osłoniętym od miejskiego zgiełku domem dynastii Karadziordziewiczów: Pałacu Królewskiego i Białego Pałacu. W związku ze zbliżającą się setną rocznicą tego wydarzenia biuro prasowe Jego Królewskiej Mości króla Serbii zwróciło się do poddanych i monarchistów z innych krajów z interesującą inicjatywą proekologiczną – zapraszając ich do sadzenia drzew, opatrzonych pamiątkowymi dedykacjami, w Parku Królewskim.

Projektantem parku był Renat Edward André (1867-1942), który połączył na jego terenie zbliżony do natury styl angielski i symetryczne kształty stylu francuskiego. Niestety, wiele starych drzew na terenie otaczającym zespół pałacowy uschło. W odpowiedzi na ten problem biuro prasowe zachęca do przekazywania darowizn (sugerowana minimalna wpłata to 500 euro). Pozyskane środki będą przeznaczone na zakup sadzonek, przygotowanie pamiątkowych tabliczek (poświęconych osobom lub firmom) i prace konserwatorskie. Do wyboru jest jedenaście gatunków drzew. Donatorzy zostaną uhonorowani listem z podziękowaniami autorstwa króla Alexandra II. Najpiękniejszym darem, zdaniem Najjaśniejszego Pana, może być drzewo, które przetrwa pokolenia.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.