Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Europejskie Dni Dziedzictwa 2020

Europejskie Dni Dziedzictwa 2020

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku

Moja droga

12–13 i 19–20 września 2020 roku

Znaki walońskie w Górach Olbrzymich, oglądanie średniowiecznych fresków w Lubiechowej oraz fragmentów Muru Berlińskiego w Sosnówce i wyprawa Kaczawskim Szlakiem Średniowiecznych Polichromii – to niektóre z atrakcji Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku. W tym roku zwiedzający będą mogli wziąć udział w 60 wydarzeniach w 30 miejscowościach.

Temat tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa brzmi Moja droga. Organizatorzy, wykorzystując motyw drogi, zapraszają do podróży po polskiej kulturze i historii, ale również zachęcają do znalezienia własnej ścieżki w poznawaniu lokalnego dziedzictwa, a także odkrywania turystycznych szlaków łączących zabytki i miejsca będące świadectwem ważnych wydarzeń historycznych.

Poznamy m.in. powojenne drogi wiodące do Bielawy, które musieli przebyć osiedlający się tam mieszkańcy z różnych zakątków świata – wyjaśnia pani Agnieszka Szepetiuk–Barańska, koordynatorka EDD na Dolnym Śląsku. – Podobną Moją drogę do domu przejdziemy podczas wykładów w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, a Pamięć dalekich dróg przywołamy podczas prelekcji w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Poznamy także pierwszych osadników oławskich i ziem gminy Pielgrzymka. Po raz pierwszy w EDD weźmie udział Stowarzyszenie Podróżników Tu i Tam, dzięki którym zobaczymy średniowieczne freski w Lubiechowej koło Świerzawy na Pogórzu Kaczawskim. Podróż w czasie i przestrzeni będziemy mogli odbyć także dzięki średniowiecznym polichromiom we Wleniu i w Siedlęcinie, gdzie znajduje się jedyne na świecie dzieło przedstawiające legendę o sir Lancelocie z Jeziora.

Muzeum w Głogowie zaprasza na opowieść o średniowiecznych kontaktach kulturowych Głogowa z Wrocławiem i archeologicznych tajemnicach ukrytych pod drogami miasta. Biblioteka w Świdnicy proponuje wędrówkę po bogatej biografii podróżnika, reportażysty i prozaika Arkadego Fiedlera (podróżnikowi będzie także poświęcony wykład w Muzeum Narodowym we Wrocławiu), a Ossolineum pokaże zdjęcia Heleny Modrzejewskiej z własnych zbiorów i przedstawi historię życia tej wspaniałej aktorki.

We Wrocławiu podczas spaceru po miejscach związanych z losami wrocławskich Żydów aktor Tomasz Kwietko–Bębnowski przeczyta fragmenty ich wspomnień. Na liczne artystyczne podróże zapraszają także Muzeum Narodowe (w tym jego oddziały: Muzeum Etnograficzne oraz Pawilon Czterech Kopuł) i Hala Stulecia (spacer Droga przez Wrocławskie Tereny Wystawowe). We Wrocławiu można będzie przebyć szlak filmowych produkcji reżyserów Waldemara Krzystka i Romana Załuskiego, a w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy spotkać się z panem Andrzejem Popielem, odtwórcą roli księcia świdnickiego w serialu Korona królów.

Europejskie Dni Dziedzictwa, organizowane z inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej, to jedno z najważniejszych wydarzeń mających na celu promocję dziedzictwa kulturalnego i historycznego. To jedyne w swoim rodzaju święto uwrażliwia setki tysięcy Europejczyków na kulturową różnorodność, a także rozbudza zainteresowanie historią poszczególnych regionów. Wstęp na wszystkie wydarzenia EDD jest wolny.

Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, a dolnośląskim – Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Pełna lista wydarzeń

Informator dolnośląski

W związku z sytuacją epidemiczną w kraju organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programach.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.