Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Europejskie Dni Dziedzictwa 2022

Europejskie Dni Dziedzictwa 2022

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku

Połączeni dziedzictwem

10–11, 17–18 września 2022 roku

Gród słowiański z początków państwa polskiego w Lubinie, pokaz rzemiosł dawnych na Zamku w Bolkowie, książęce rezydencje Doliny Bobru, tajemnice pisma węzełkowego w Starej Kopalni w Wałbrzychu, niezwykłe wnętrza w zwykłym wiejskim kościele w Niedźwiedzicy czy wizyta u wrocławskich mieszczan w Kamienicy pod Złotym Słońcem – to tylko niektóre z atrakcji 30. Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku odbywających się pod hasłem Połączeni dziedzictwem. Zaplanowano ponad 70 wydarzeń w 32 miejscowościach regionu.

Tematem przewodnim jubileuszowej edycji jest dziedzictwo kulturowe, czyli odziedziczone po poprzednich pokoleniach przedmioty, tradycje, wierzenia, wartości i wiedza, które kolejne generacje uznają za cenne i – prowadząc twórczy dialog z przeszłością – nadają im znaczenia spajające społeczność. Dziedzictwo kulturowe daje poczucie tożsamości i więzi, których kluczowym elementem jest komunikacja – możliwość przekazania idei i wartości na odległość, zarówno w przestrzeni, jak i w czasie.

Komunikacja to przede wszystkim język, dialekty, gwary, żargony, ale też symbole, gesty, konwenanse – mówi pani Agnieszka Szepetiuk-Barańska, koordynatorka EDD na Dolnym Śląsku. – Budowanie trwałych więzi międzyludzkich umożliwiają wynalazki techniki: pismo i druk, a także sposoby ich przekazywania – usługi pocztowe, telegraf, telefon, radio, taśmy, dyskietki, płyty. Więzi tworzą również uroczystości, obrzędy, biesiady, wspólne prace, miejsca pamięci. Komunikacja to także transport, sposoby docierania do odległych ludzi i miejsc, szlaki, drogi, mosty, kanały. Tegoroczne Dni Dziedzictwa to doskonała okazja, by przyjrzeć się temu, jak dawniej komunikowaliśmy się ze sobą i które z tych sposobów przetrwały do dziś.

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i międzynarodowym zasięgu. W dwa weekendy września również mieszkańcy Dolnego Śląska mogą bezpłatnie zwiedzać najciekawsze zabytki w swojej okolicy, brać udział w różnorodnych wydarzeniach, poznawać historię i kulturę narodową, regionalną oraz lokalną. Zaplanowano liczne jarmarki, festyny, pikniki, koncerty, warsztaty, wystawy, oprowadzania i spacery miejskie, m.in. w Bielawie, Bolesławcu, Bukowcu, Dusznikach-Zdroju, Głogowie, Imbramowicach, Jeleniej Górze, Karpaczu, Kątach Wrocławskich, Kłodzku, Krzyżowej, Oleśnicy, Oławie, Polanicy-Zdroju, Siedlęcinie, Siedlimowicach, Starym Dworze, Stroniu Śląskim, Świdnicy, Sycowie, Szklarskiej Porębie, Tarczynie, Wleniu, Złotoryi i Złotym Stoku.

Piknik historyczny na Zamku w Bolkowie

Muzeum Historyczne w Lubinie zaprosi do grodu słowiańskiego na warsztaty aktywności twórczej, dawne gry i zabawy oraz prezentacje związane z życiem w czasach początków państwa polskiego. Codzienność dawnych wrocławskich mieszczan poznają uczestnicy zwiedzania w Muzeum Pana Tadeusza. Muzeum Porcelany w Wałbrzychu zaplanowało spacer historyczny szlakiem dziedzictwa wyznań i religii po miejscach istniejących i tych, których już nie ma. Natomiast spektakularne pokazy formowania szkła przy piecu hutniczym zapewni Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze.

Symbole ukryte w dziełach dawnych mistrzów będą odkrywać uczestnicy wydarzeń w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, poznają też zmiany w obyczajach towarzyskich, modowych i rodzinnych, jakie zaszły na przestrzeni minionych wieków. Pawilon Czterech Kopuł zaplanował m.in. wykład o życiu i twórczości Natalii LL, zmarłej niedawno wrocławskiej artystki o światowej renomie.

W Muzeum Etnograficznym wykład wygłosi tegoroczny finalista Nagrody Literackiej „Nike” antropolog, pan Kacper Pobłocki, tematem nawiązując do nowej wystawy czasowej Dożynki. Sprawa społeczna. Przygotowano również atrakcje muzyczne – recital pani Aleksandry Idkowskiej z repertuarem tradycyjnych piosenek żydowskich oraz szlagierów z okresu dwudziestolecia międzywojennego, pieśni z Bukowiny rumuńskiej w wykonaniu żeńskiego Chóru Canzona oraz koncert ukraińskiego zespołu Jedna Rodzina. Pan Joszko Broda, muzyk znany z niepowtarzalnego warsztatu gry na różnych instrumentach ludowych, zagra multiinstrumentalny koncert w Ornamental Farm Bukowiec.

W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach zobaczymy warsztat do wytwarzania tradycyjnego japońskiego papieru czerpanego, poznamy legendę o bogini papieru Kawakami Gozen i sami wykonamy papier wielowiekową techniką europejską – zachęca Agnieszka Szepetiuk-Barańska. – Jak średniowieczny skryba i iluminator poczują się uczestnicy warsztatów w Muzeum Ziemi Kłodzkiej, projektując i zdobiąc swój własny barwny inicjał. W Starej Kopalni w Wałbrzychu dowiemy się, jak używać pisma węzełkowego, a w Ossolineum poznamy historię najsłynniejszych rękopisów literackich okresu romantyzmu. Mistrzów rozwiązywania zagadek na pewno zainteresuje gra terenowa wokół Hali Stulecia, spragnionych zaś piwowarskich ciekawostek zainteresują wydarzenia zaplanowane przez Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Amatorzy podróży szynowych poznają historię kolei u stóp Szrenicy – w Domu Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, a także dzieje powstania przepraw kolejowych w rejonie Jeleniej Góry – w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, a na Dolnym Śląsku – Muzeum Narodowe we Wrocławiu (oddział Muzeum Etnograficzne). Projekt dofinansowany ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Szczegółowy program

Dzień otwarty Zajezdni Popowice we Wrocławiu

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.