Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Obchody Dnia Królewskiego w Rumunii

Obchody Dnia Królewskiego w Rumunii

Romania-Insider.com

10 maja 2014 roku poddani Jego Królewskiej Mości króla Michała I uroczyście świętowali Dzień Królewski – święto ustanowione w XIX wieku i obchodzone do 1947 roku. Członkowie rodziny monarchy: IKW xiężniczka Małgorzata, xiążę Radu, xiężniczka Maria i xiążę Mikołaj złożyli kwiaty pod pomnikiem Karola I, który znajduje się przed pałacem królewskim w centrum Bukaresztu.

Data 10 maja (starego stylu) upamiętnia rocznicę przybycia późniejszego władcy do Bukaresztu w 1866 r. Również 10 maja (czyli 22 maja w kalendarzu gregoriańskim), w 1881 r., xiążę Karol – dotychczasowy domnitor Rumunii – został koronowany na króla niepodległego państwa.

Członkom dynastii towarzyszyli monarchiści oraz członkowie młodzieżówki Chrześcijańsko-Demokratycznego Narodowego Stronnictwa Ludowego, którzy pod flagą królestwa powitali ich owacjami na cześć króla Michała i jego potomków. Z relacji portalu Romania-Insider.com wynika natomiast, że nie wspominano prawowitego następcy tronu, jakim wciąż jest – mimo ustrojowej rewolucji oktrojowanej przez króla Michała I i „zerwania” przez niego więzi dynastycznej z niemieckimi krewnymi – Jego Wysokość xiążę Karol, władca Hohenzollern-Sigmaringen. Perspektywa restauracji władzy prawowitej zdaje się zatem oddalać, a również w Rumunii legitymizm staje się zagadnieniem przede wszystkim metapolitycznym. Rzeczywisty układ sił w obozie monarchistycznym będzie jednak jasny dopiero wtedy, gdy nadejdzie nieunikniony dzień zmiany pokoleniowej na rumuńskim tronie.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.