Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Wielkoxiążęca para w katedrze Notre-Dame

Wielkoxiążęca para w katedrze Notre-Dame

wort.lu

Dwanaście tysięcy piszczałek organowych wyczyszczono, a dziewięć nowych dzwonów Domu Bożego na wyspie Cité wkrótce zabrzmi nad Sekwaną. Katedra Najświętszej Maryi Panny w Paryżu obchodzi swoje 850. urodziny. Z tej okazji odbył się uroczysty jubileusz — paryżanie przywitali 2 lutego nowe „kielichy”.

IKW wielki xiążę Luxemburga Henryk i jego małżonka, wielka xiężna Maria Teresa, oraz ich córka, xiężniczka Alexandra, swoją obecnością uświetnili obchody. To właśnie wielka xiężna Maria Teresa została matką chrzestną jednego z nowych dzwonów, a mianowicie największego z nich Bourdon Marie. Waży on sześć ton i ma średnicę dwóch metrów.

Nie ma on zastąpić Bourdon Emmanuel, lecz odciążyć go, by ten służył jak najdłużej. Emmanuel jest najpiękniej brzmiącym „metalowym kielichem” we Francji, a ze swymi trzynastoma tonami należy do największych i najważniejszych w Europie. Przetrwał zamęt rewolucji antyfrancuskiej i nie został, jak to było w przypadku innych dzwonów katedry Notre-Dame, przetopiony i przerobiony na broń.

Pozostałych osiem „metalowych kielichów” — Gabriel, Anna Genowefa, Dionizy, Marceli, Stefan, Benedykt Józef, Maurycy i Jan Maria — zostało umieszczonych w wieży północnej. Koszty oszacowano na 2 mln euro, a sfinansowane zostały z datków. Pierwszego uderzenia w dzwon Marie dokonała para wielkoxiążęca.

Tego dnia katedra była otwarta do północy.

opracowanie: Andrzej Krzyk

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.