Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Polacy odkryli depozyt królewski sprzed 3,5 tys. lat koło świątyni Hatszepsut

Polacy odkryli depozyt królewski sprzed 3,5 tys. lat koło świątyni Hatszepsut

Nauka w Polsce

Kamienną skrzynię sprzed blisko 3,5 tys. lat, zawierającą pakunki owinięte w lniane płótna, odkryli polscy archeolodzy w Deir el-Bahari w Egipcie. Zdaniem kierownika badań, prof. Andrzeja Niwińskiego, znalezisko wskazuje, że obok znajduje się grobowiec królewski.

Odkrycia dokonano w zasypie w postaci rumoszu skalnego niedaleko słynnej świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. Depozyt królewski składa się z dwóch elementów: kamiennej skrzyni i zawiniątka złożonego tuż obok w szczelinie skalnej.

Sama skrzynka miała około 40 cm długości, trochę mniej wysokości. Była świetnie zakamuflowana, wyglądała jak zwykły blok kamienny. Dopiero po bliższym oglądzie okazało się, że to jest skrzynka – opowiada PAP szef wykopalisk prof. Andrzej Niwiński z Instytutu Archeologii UW.

Wewnątrz kamiennego pojemnika znajdowało się kilka pakunków owiniętych w lniane płótna. W jednym znajdował się szkielet gęsi, która została złożona w ofierze, drugi zawierał jajo gęsi. W trzecim pakunku była drewniana skrzynka, w której spoczywało owinięte w płótno jajko (najprawdopodobniej ibisa). Obok kamiennego pojemnika, w szczelinie, archeolodzy odkryli jeszcze jedno zawiniątko. Tym razem cztery warstwy lnianego płótna kryły wykonaną z drewna skrzyneczkę, w której – w kolejnym zawiniątku – znajdowała się fajansowa skrzyneczka w kształcie kapliczki, która zawierała na obudowie jedno z imion faraona Totmesa II.

Nie tylko imię faraona zapisane hieroglifami ma potwierdzać, że depozyt złożono w jego imieniu. Egiptolog uważa, że przedmioty złożone wewnątrz skrzynki stanowią aluzję do tytułów i imion tego faraona.

Jak opowiada prof. Niwiński, Totmes II był mężem słynnej królowej Hatszepsut. Zasiadł na tronie jako trzynastolatek, a umarł po trzech latach. W ocenie egiptologa było to dynastyczne małżeństwo „z musu”. W niedalekiej okolicy, w której znaleziono depozyt, znajduje się słynna tarasowa świątynia wzniesiona dla tej kobiety faraona, ale – jeszcze bliżej – pozostałości po świątyni Totmesa III, syna Totmesa II.

Depozyt królewski świadczy o tym, że zakładano w imieniu króla świątynię albo że zakładano grobowiec tego króla. Ponieważ jesteśmy w samym centrum cmentarza królewskiego, to chodzi o grób z całą pewnością. Znalezienie tego depozytu wskazuje na to, że jesteśmy w trakcie odkrywania grobowca – przekonuje.

Do znaleziska doszło w marcu ubiegłego roku. W październiku archeolodzy kontynuowali badania, ale na razie nie natknęli się na wejście do grobu. Prof. Niwiński uważa jednak, że jest „bardzo blisko” odkrycia nietkniętego grobowca króla Totmesa II.

Szymon Zdziebłowski

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.