Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Eklektik Art / Silent Witness
Od redakcji: Eklektik Session to międzynarodowa platforma artystyczna, której dokonania Portal Legitymistyczny już od wielu lat obserwuje i stara się wspierać. Wprawdzie przymusowe odosobnienie, które wiosną dotknęło wielu ludzi, w tym miłośników sztuki, nie służy rozmyślaniom o wzniosłości i pięknie, ale środowisko skupione wokół pana Radosława Bednarza wciąż dodaje kolorów naszym szarym dniom. Śpieszymy zatem podzielić się z naszymi Czytelnikami informacjami o najnowszych działaniach ES i przypominamy wydarzenia, które przykuwały uwagę jesienią ubiegłego roku.
W ramach festiwalu i platformy artystycznej Eklektik Session jako kontynuacja istniejących już działań powstała fundacja Eklektik Art Charity. Głównym założeniem działalności fundacji jest prezentacja muzyki oraz sztuki jako naturalnych elementów otaczającego świata. Rozwinięciem tych założeń jest stworzona przez nas przestrzeń Eklektik Art.
Uroczysta inauguracja Eklektik Art odbyła się 21 lutego 2020 roku w otoczeniu inspirującej sztuki oraz niezwykłej muzyki w Eklektik Room. Zapraszamy na krótki film z otwarcia.
Eklektik Art nie jest oczywistą formą przestrzeni koncertowej czy też wystawienniczej, nie jest to również galeria w ogólnym rozumieniu tego słowa. Jest to przestrzeń stworzona do współodczuwania dźwięków, kolorów, do inspirowania i promowania Twórców. Eklektik Art to miejsce stworzone do dzielenia się pięknem muzyki oraz pogłębionego odbioru sztuki.
Eklektik Room to klimatyczna przestrzeń koncertowa w Eklektik Art przy ul. Czystej 4 (Galeria na Czystej) we Wrocławiu. To także cykl spotkań muzyków o wyraźnej tożsamości artystycznej, których cechują chęć eksperymentu oraz radość ze wspólnego przebywania na scenie i poza nią. Kameralność, intymność i możliwość współodczuwania dźwięków, właśnie ta szczególna bliskość i namacalna obecność improwizujących muzyków czyni sesje w Eklektik Room działaniem elitarnym, kiedy widoczne są emocje i wibracje pomiędzy artystami.
Eklektik Room #1: Piotr Jodlowski, Bond
Z radością prezentujemy zapis pierwszej improwizowanej sesji zarejestrowanej 1 marca 2020 r. z udziałem dyrektorów wrocławskich festiwali Musica Electronica Nova i Eklektik Session.
Wideo: Marcin Kępski, MP Studios, nagranie dźwięku: Roli Mosimann, Grzegorz Gołębiowski, mix: Roli Mosimann, podziękowania dla MP Studios, Okoucho Recordings, Galerii na Czystej
Marceliny Groń wystawa online
Zapraszamy do obejrzenia wystawy Marceliny Groń – Callimpsest. Pomiędzy warstwami otwierającej cykl wystaw w Eklektik Art pt. Czysta Sztuka. Materiał wideo z komentarzem Moniki Idzikowskiej, kurator wystawy: Wielkoformatowe płótna, nowoczesne i niezwykle odważne kolorystycznie malarstwo, a także bogactwo struktur oraz forma wyrazu nie pozostawia złudzeń, Marcelina Groń jest jedną z najciekawszych postaci młodego pokolenia wrocławskich malarzy.
Eklektik Room #2: Pędziwiatr, Cancer G, Bond
Z uwagi na sytuację drugi koncert serii Eklektik Room 19 kwietnia nie mógł się odbyć z publicznością. Niemniej jednak zapraszamy na streaming online. Marek Pędziwiatr, Marcin Rak i Bond zagrali specjalnie dla Was prosto z Eklektik Room. Streaming będzie udostępniony na kanale Eklektik Art na YouTubie. Zachęcamy do subskrypcji.
Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli Was gościć w naszej przestrzeni. Tymczasem będziemy robić wszystko, aby relacjonować wystawy, koncerty oraz inne zaplanowane wydarzenia na naszych kanałach na Facebooku, Youtubie oraz Instagramie. Dane fundacji Eklektik Art Charity z numerem konta znajdują się na stronie, na którą serdecznie zapraszamy.
18 października 2019 roku premierę miał album Radosława „Bonda” Bednarza, pochodzącego z Wrocławia muzyka, producenta i kompozytora; lidera Hang Em High i Miloopy; założyciela platformy Eklektik Session.
Silent Witness to wyrafinowana kombinacja muzyki elektroakustycznej, nowoczesnego jazzu oraz wpływów Dalekiego Wschodu i muzyki afrykańskiej. Trio tworzą: basista Radosław „Bond” Bednarz, japońska wirtuozka koto Mieko Miyazaki i Loup Barrow grający na cristal baschet.
Wyprodukowany przez Bonda album jest rezultatem dialogu, w którym wzięli udział artyści z Japonii i Francji oraz goście z Polski, Szwajcarii i Niemiec. Muzyka jest tu źródłem inspiracji do poszukiwań własnej tożsamości z perspektywy tytułowego cichego obserwatora, świadka wydarzeń (ang. silent witness).
Album promuje videoclip do utworu Intoku. Wydawnictwo można odsłuchać oraz zamówić na CD, LP lub w formatach cyfrowych na Bandcampie.
Na płycie słychać unikatowe instrumentarium i jego wirtuozów. Na japońskim koto gra Mieko Miyazaki, należąca do światowej czołówki artystów grających na tym instrumencie. Jej utwór pt. The Current został uznany przez ekspertów dziennika „Hogaku” za jedną z najpiękniejszych kompozycji wszech czasów. Mieko występowała przed parą cesarską Japonii. Została także uhonorowana najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez krajową stację radiową NHK-FM, a Fundacja Japońska wybrała ją na reprezentantkę kraju podczas międzynarodowych wydarzeń kulturalnych. Mieszka we Francji. Koncertuje w Azji, Europie oraz Stanach Zjednoczonych.
Loup Barrow znany jest z gry na cristal baschet – ostatnim polifonicznym instrumencie wynalezionym w XX wieku w Paryżu. Barrow uczynił z grania na rzadkich instrumentach swoją specjalność. Wśród jego faworytów są sześciooktawowy cristal baschet, trzyipółoktawowa szklana harfa, młotkowany dulcymer oraz chromatyczna mbira i hang. Komponuje zarówno utwory orkiestrowe, jak i minimalistyczne.
Pomysłodawcą i głównym kompozytorem albumu Silent Witness jest Radosław „Bond” Bednarz, muzyk, producent, założyciel Eklektik Session, którego celem jest integracja środowisk twórczych. Bond jest także liderem międzynarodowego power trio Hang Em High oraz wrocławskiego zespołu Miloopa. Ze swoimi projektami występował na wielu festiwalach na całym świecie. Ma na koncie blisko 20 autorskich wydawnictw.
Projekt Silent Witness miał polską premierę live 25 października 2019 roku podczas festiwalu Jazz Jamboree.
Wydawca: Gig Ant
Skład: Bond – gitara basowa, ngoni, elektronika, instrumenty różne, produkcja; Mieko Miyazaki – koto, głos; Loup Barrow – cristal baschet, hang, instrumenty perkusyjne
Gościnnie: Mood – wokal, Sebastian Studnitzky – trąbka, Samuel Rohrer – perkusja, Alfred Vogel – perkusja
Mix: Roli Mosimann, mastering: Dan Suter, producent: Bond
Zdjęcia i projekt okładki: Łukasz Hämmerle