Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » „Ekonomia w jednej lekcji”. Dla każdego

„Ekonomia w jednej lekcji”. Dla każdego

Bartłomiej Pasiowiec, Bartosz Wilk

Niewiele jest książek, które w równie jasny i klarowny sposób potrafią wyjaśnić zachodzące wokół nas każdego dnia skomplikowane zjawiska społeczno-gospodarcze. Większość pozycji skutecznie odstrasza przeciętnego odbiorcę złożonością wywodu, ilością przypisów, tabel i wykresów, stąd trudno jest je polecić słabo zorientowanym w problemie krewnym bądź znajomym. Na szczęście zdarzają się wyjątki, do których z pewnością należy wydana właśnie przez Instytut Misesa bestsellerowa Ekonomia w jednej lekcji amerykańskiego dziennikarza i publicysty Henryka Hazlitta.

Opublikowana tuż po zakończeniu II Wojny Światowej w 1946 Ekonomia w jednej lekcji osiągnęła niezwykłą popularność, przetłumaczona została na kilkanaście języków, a jej sprzedaż do dziś przekroczyła milion egzemplarzy. Sama książka zyskała uznanie w oczach ekonomistów i publicystów z całego świata, wielu chwaliło ją za niezwykłą przejrzystość oraz trafność spostrzeżeń. Zdaniem laureata Nagrody Nobla Miltona Friedmana sposób, w jaki Hazlitt wyjaśnił system funkcjonowania cen, jest „prawdziwym klasykiem: ponadczasowym, bezbłędnym, niezwykle pouczającym”.

Ekonomia w jednej lekcji

Autor dzieła wydając je, zaskarbił sobie ogromne uznanie i zdobył popularność, został nawet okrzyknięty następcą znanego francuskiego ekonomisty i pamflecisty Fryderyka Bastiata. Podobnie jak jego cieszący się wielką sławą poprzednik, Hazlitt chciał w przystępny sposób pokazać, jakie konsekwencje wynikają z nieprzemyślanych i krótkowzrocznych decyzji politycznych, a także jakich szkód może doznać z tego powodu gospodarka. Stara się on przy tym ukazać omawiane zjawiska w przystępny, często dowcipny sposób, pobudzający wyobraźnię czytelnika.

Wykład „poprawnej ekonomii” Hazlitt przedstawia w tytułowej „lekcji”, której sedno zawiera się praktycznie w jednym zdaniu kilkustronicowego pierwszego rozdziału. I na tym kończyłaby się właściwie część teoretyczna – pozostała część książki pełna jest licznych przykładów z życia codziennego, w którym tezy Hazlitta znajdują zastosowanie i świetnie korespondują z otaczającą nas rzeczywistością. Dlatego ta pozycja nie powinna być zarezerwowana tylko dla studentów nauk ekonomicznych. To świetne kompendium dla każdego żądnego wiedzy o świecie człowieka. Jeżeli dotąd ekonomia jawiła się jako nauka pełna skomplikowanych liczb, wzorów i wykresów, to dzieło Amerykanina raz na zawsze pozwoli obalić ten mit. Dzięki pracy doświadczonych tłumaczy oraz korektorów Instytutu Misesa udało się uniknąć merytorycznych błędów, które zawierało starsze polskie wydanie. Książkę zaś wstępem opatrzył znany z licznych debat publicznych profesor Krzysztof Rybiński.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.