Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Następca tronu Ernest August Hanowerski obejmuje rezydencję

Następca tronu Ernest August Hanowerski obejmuje rezydencję

Hannoversche Allgemeine

Wystawne mieszkanie w historycznym pałacu: od lipca dom xiążęcy nie będzie już wynajmowany na bankiety, przyjęcia czy uroczystości. JXW Ernest August Hanowerski, dwudziestosiedmioletni syn JKM Ernesta Augusta, de iure króla Hanoweru i xięcia Brunszwiku, będzie korzystać z pałacu xiążęcego w Herrenhausen, będącego własnością jego rodziny, wyłącznie prywatnie. Wczoraj potwierdził to Maurycy von Reden, pełnomocnik Domu Welfów. Nie oznacza to, że mieszkający w Londynie xiążę na stałe przeniesie się do historycznego pałacu, „zdecydowaliśmy jedynie nie urządzać tam już przyjęć” — podkreśla von Reden.

Herrenhausen wzniesiono na początku XVIII wieku, a w latach 1864/65 poddano renowacji na zlecenie hanowerskiego króla Jerzego V. Odrestaurowany budynek wynajmowany był w minionych latach na bankiety, przyjęcia czy uroczystości, których, jednakże, było, z biegiem czasu, coraz mniej: „tak szerokie użytkowanie nie wydawało nam się sensowne”, dodał von Reden. Trzy zarezerwowane już uroczystości odbędą się do końca czerwca, kolejnych rezerwacji nie będzie. Udostępnianie zwiedzającym domu xiążęcego, położonego naprzeciwko północno-zachodniego rogu Wielkiego Ogrodu, pełnego cennych obrazów, mebli i porcelany, zostało zawieszone już w 2005 roku.

Według informacji udzielonych przez von Redena, na pierwszym piętrze budynku znajduje się – od czasu Expo – rozbudowane mieszkanie, w którym w czasie trwania światowej wystawy tymczasowo mieszkał także zmarły w 2005 roku xiążę Monako Rainer, ojciec Karoliny, drugiej, cywilnej małżonki króla Ernesta Augusta. Pełnomocnik Domu Welfów powiedział, że prywatne wykorzystywanie pałacu nie będzie się wiązało z wymagającą znacznych nakładów przebudową. „Pomieszczenia są użytkowane tak jak dotychczas”. W latach osiemdziesiątych dom gruntownie wyremontowano, od tamtego czasu podejmowano inwestycje jedynie „w ramach zwyczajnych prac związanych z utrzymaniem budynku”.

Von Reden: „decyzja o niewynajmowaniu domu xiążęcego została podjęta już pod koniec zeszłego roku”. Od tej pory xiążę użytkuje pokoje prywatnie, kiedy jest w Hanowerze. Mający 27 lat bankier, który na co dzień pracuje w Londynie, przyjeżdża chętnie od czasu do czasu do stolicy landu. „Jednakże” – mówi von Reden – „nie uważa się za osobę życia publicznego i chciałby pozostać w Hanowerze osobą prywatną”. Publicznie pokazał się Ernest August junior z panią kanclerz Merkel przy okazji otwarcia informatycznych targów oprogramowania sprzętu komputerowego i nowych technologii CeBIT. Wcześniej spotkał się – w siedzibie szefa rządu – z premierem Dolnej Saksonii Dawidem McAllisterem.

Xiążę jest starszym z dwóch synów króla Ernesta Augusta. Ma o dwa lata młodszego brata, Krystiana Henryka. Na przełomie ubiegłego i tego roku młody Ernest August sprzedał rodową posiadłość Welfów, domenę Pattensen-Schulenburg, którą ojciec przepisał na niego w 2004 roku. Nadal jest właścicielem Marienburga.

Tłumaczenie: Marta Grochowicka, opracowanie: Adrian Nikiel

Od Redakcji: Dobrze, że królewska rezydencja wróci do swojego właściwego przeznaczenia – rezydencji dynastii. Możliwość wynajmowania komnat przez poddanych jest bowiem swoistym symbolem przewagi „arystokracji pieniądza” nad arystokracją krwi. Jak daleko odeszliśmy od czasów, gdy o miejscu w hierarchii społecznej decydowało pochodzenie i osobiste zasługi, a nie stan portfela! Decyzja hanowerskiego następcy tronu jest próbą przywrócenia normalności przynajmniej na tym niewielkim obszarze – dlatego o niej informujemy.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.