Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Szwedzkie miasto Umeå Europejską Stolicą Kultury 2014 roku

Szwedzkie miasto Umeå Europejską Stolicą Kultury 2014 roku

myscandynavia.eu

Położone na północy Szwecji niewielkie miasto Umeå jest obok łotewskiej Rygi Europejską Stolicą Kultury 2014 roku. Choć nie ma cennych zabytków, Umeå słynie z pięknej przyrody i designu.

Szwecja jest krajem innowacji i kreatywności, znanym ze swojej historii akademickiej świetności, a także jako kraj macierzysty Nagrody Nobla. Umeå to największe miasto w Północnej Szwecji, liczące dziś około 80 tys. mieszkańców, zamieszkane jest przez młodych ludzi, kipiące życiem, z licznymi wydarzeniami kulturalnymi, imprezami na świeżym powietrzu i zawodami sportowymi. Umeå może pochwalić się między innymi największym w Europie centrum sportowo-rekreacyjnym – IKSU, którego gospodarzem jest studencki związek sportowy, oraz największym w Szwecji festiwalem muzycznym Umeå Open. Umeå zostało ostatnio wyróżnione tytułem Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2014.

W walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Umeå pokonało m.in. inne szwedzkie miasto Lund, znane chociażby z pięknej romańskiej katedry. W Umeå zabytków tej klasy nie ma. Miasto oparte na drewnianej zabudowie spłonęło w 1888 roku. Dziś pozostałością po tym wydarzeniu są szerokie ulice obsadzone w celach przeciwpożarowych trzema tysiącami brzóz. To drzewo szybko stało się symbolem miasta.

Umeå zamierza pokazać się z jak najlepszej strony. W tym celu rozbudowano lokalne lotnisko, na którym do niedawna właściwie nie było oddzielnej hali przylotów. W centrum miasta powstało centrum kultury z hotelem i restauracją. Otwarte zostaną nietypowe muzea: kobiet, a nawet gitar, z największą na świecie kolekcją tych instrumentów.

W Północnej Szwecji można też cieszyć się widokami nienaruszonej przyrody przez cały rok. Jest tu wiele miejsc do górskiej wędrówki, wspinaczki i kajakarstwa. Nie wspominając, że panują idealne warunki do narciarstwa biegowego, górskiego i snowboardu.

Miasto zaplanowało około 160 wydarzeń kulturalnych w roku 2014.

Program obchodów Europejskiej Stolicy Kultury wzbogacą również Polacy. Trzy Polki – Hanna Ferenc, Joanna Pruchnicka oraz Michalina Musielak – wygrały organizowany przez Umeå konkurs w kategorii design. Artystki stworzyły teczkę z informacjami o atrakcjach turystycznych Umeå, która zachęca do dodawania własnych zdjęć, notatek oraz opinii. Tak wzbogacone kartki można następnie złożyć w koperty i wysłać bliskiej osobie lub przywieźć do domu jako pamiątkę.

Planując wakacje lub zastanawiając się nad spędzeniem wolnego czasu niekoniecznie w czasie urlopu, weźcie pod uwagę wyjazd do Umeå.

Zapraszamy również do obejrzenia filmów o mieście Umeå – niech będą dodatkową zachętą do wyjazdów.

Na oficjalnej stronie znajduje się pełny program wydarzeń oraz informacje o mieście w kilkunastu językach!

Oficjalna strona: http://umea2014.se

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.