Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Flaga Królestwa Libii – symbol protestu przeciwko Kaddafiemu

Flaga Królestwa Libii – symbol protestu przeciwko Kaddafiemu

Middle East Online

(Bliski Wschód Online/Trypolis) Flaga monarchii libijskiej, którą we wtorek podniesiono nad ambasadą w Sztokholmie, pochodząca z okresu poprzedzającego tyrańskie rządy Muammara Kaddafiego, stała się jednym z symboli walczącej z nim opozycji.

Składa się z białego półksiężyca i gwiazdy na czarnym pasie, który znajduje się pomiędzy dwoma o połowę węższymi (czerwonym i zielonym). Flagę wprowadzono, gdy 24 grudnia 1951 roku Libia, z królem Idrisem I jako głową państwa, uzyskała niepodległość. Obecnie jest nadal używana przez monarchistów i libijską opozycję za granicą, a podczas zamieszek została podniesiona w ambasadach od Sztokholmu do Belgradu jako znak protestu przeciwko Kaddafiemu.

Zanim przyjęła ją cała Libia w 1951 roku, flaga od grudnia 1950 r. była używana we wschodniej prowincji Cyrenajka. Bengazi, główne miasto prowincji, doprowadziło do wybuchu powstania przeciwko Kaddafiemu. Flaga Cyrenajki została zainspirowana przez Imperium Osmańskie, do którego Cyrenajka i prowincja Trypolisu należały w latach 1551-1912, zanim przekazano je Włochom, które zjednoczyły kraj w 1934 roku.

W 1969 roku, po rewolucji (anty)libijskiej, zastąpiono ją trzema panarabskimi kolorami — czerwonym, białym i czarnym, ale bez czwartego — zielonego. W 1972 roku, kiedy Libia weszła w skład Federacji Republik Arabskich, przyjęła flagę tego państwa, zawierającą złotego orła Kurajszytów dzierżącego wstęgę z arabską nazwą Federacji. Na znak protestu przeciwko podróży prezydenta Egiptu Anwara Sadata do Jerozolimy oraz żeby zaznaczyć zerwanie z tym krajem, Kaddafi w 1977 roku wprowadził nową flagę, składającą się z zielonego pola. Jest to jedyna jednokolorowa flaga państwowa na świecie, która nie zawiera żadnych innych szczegółów. Zieleń symbolizuje oddanie islamowi.

Tłumaczenie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.