Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Czwarte forum monarchistyczne w Büdingen

Czwarte forum monarchistyczne w Büdingen

Relacja

Od Redakcji Portalu: Z niezależnym od nas opóźnieniem publikujemy krótką informację na temat spotkania niemieckich monarchistów. W czasie, gdy Niemcy są rzeczywistym ośrodkiem decyzyjnym w naszej „nowej ojczyźnie – Unii Europejskiej”, warto obserwować istotne dla przyszłości Europy prądy ideowe.

 

Tegoroczne spotkanie naukowe monarchistów, którego temat brzmiał Młodzi monarchiści pomiędzy tradycją a nowoczesnością, odbyło się między 30 września a 2 października w Büdingen, uroczym mieście chlubiącym się mianem najlepiej zachowanego średniowiecznego miasta na północ od Alp. Uczestnicy forum spotkali się w centrum kultury Oberhof w liczbie większej niż spodziewana. Zaproszenia otrzymali m.in. dyskutanci z internetowej listy „Monarchie der Zukunft” (Monarchia Przyszłości). Spotkanie zostało zdominowane przez młodzież, zresztą zgodnie z zamiarami organizatorów.

Piątkowy wieczór rozpoczął się powitaniem, które wygłosił rzecznik Niemieckiego Towarzystwa Monarchistycznego, pan Henning von Normann. Organizatorzy zrezygnowali z dalszych punktów programu dnia, aby poświęcić czas na wzajemne zapoznanie się uczestników forum. Natomiast sobota była od rana wypełniona wystąpieniami poszczególnych gości. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego dzień przed rozpoczęciem konferencji profesora Wolfganga Stribrny’ego (TuL). Następnie p. Fabian Fesser, przedstawiciel Młodzieży Monarchistycznej i jednocześnie opiekun witryny internetowej Niemieckiego Towarzystwa Monarchistycznego, wygłosił referat o znaczeniu nowoczesnych mediów dla działalności organizacyj monarchistycznych. Nowy przewodniczący Młodzieży Monarchistycznej, p. Jan Deter, podsumował dawne sposoby pojmowania sakralności monarchii i współczesne myślenie na ten temat.

Po tym wystąpieniu głos zabrał p. Piotr Gummersbach ze Związku Prawych Monarchistów, równocześnie przedstawiciel leżącego w granicach Ugandy królestwa Bunyoro-Kitary. Jako prezes stowarzyszenia przedstawicieli tego państwa udzielił szczegółowych odpowiedzi na zadawane pytania.

W godzinach popołudniowych uczestnicy forum mieli okazję zwiedzić zamek w Büdingen, będący rodzinną rezydencją xiążąt Ysenburga (z protestanckiej linii rodu).

W dalszym ciągu wykładów p. Dawid Heydenreich poruszył temat Jak reagować na wrogość w szkole / na uniwersytecie, a p. Marek Wilhelm Weingartz przedstawił referat o Monarchistycznym ruchu oporu przeciw narodowym socjalistom. Pan Beniamin Haasis zadziwił słuchaczy wystąpieniem o Monarchistycznym odrodzeniu wśród młodzieży, po czym p. Henning von Normann, wykorzystując okazję, wręczył obiecującemu młodemu współpracownikowi pisma „Blauen Narzisse” nagrodę Niemieckiego Towarzystwa Monarchistycznego „Złotą Koronę” — za wybitne zasługi dla ruchu monarchistycznego w sferze mediów. Wykład Monarchia punktem odniesienia i gwarantem stabilności, wygłoszony przez pana Renata Häuslera, wzbudził wielkie zainteresowanie i zebrał liczne pochwały.

Mimo natłoku zajęć i wykładów członkowie Młodzieży Monarchistycznej oraz Związku Prawych Monarchistów znaleźli czas na przeprowadzenie wewnętrznych zebrań członkowskich, w czasie których dokonano wyboru nowych przewodniczących obu organizacji. Młodzież Monarchistyczna uczyniła nowym prezesem Jana Detera, jego zastępcą został Beniamin Haasis, Krystian Puck objął zaś funkcję skarbnika. Druga z wymienionych organizacyj wyłoniła nowy zarząd w osobach Piotra Gummersbacha i Marka Wilhelma Weingartza, po czym stanowisko skarbnika przyjął Henning von Normann.

Niemieckie Towarzystwo Monarchistyczne przekazało kierownictwo Związku Prawych Monarchistów i Federalistów Bawarskich w ręce Krystiana Pucka, zwalniając tym samym dotychczasowego przewodniczącego komisarycznego, pana Henryka Hoffmanna z jego obowiązków.

Tegoroczne forum zostało uwieńczone wspólnym udziałem w niedzielnym nabożeństwie, co należy zresztą do tradycji tego rodzaju spotkań. Uczestnicy spotkali się o godz. 10 w „kościele domowym xięcia von Ysenburg”, tj. w Kościele Mariackim w Büdingen, gdzie wysłuchali nabożeństwa w towarzystwie miejscowej wspólnoty wiernych.

Po powrocie na miejsce spotkania odbyła się dyskusja podsumowująca. Jedyne słowa krytyki padły w stosunku do organizacji przyjazdu uczestników, jak również odnośnie do terminu spotkania kolidującego z planami innych niemieckich organizacyj powiązanych z ruchem monarchistycznym. Powyższe wnioski zostaną uwzględnione w programie następnego spotkania, które odbędzie się za rok. Głównym tematem kolejnego forum monarchistycznego ma być Monarchia i konstytucja. Już w poniedziałek, po zakończeniu tegorocznej konferencji, rozpoczęły się pierwsze przygotowania. Termin kolejnego forum planowany jest na koniec września lub początek października 2012 roku.

Przedstawicielka Związku im. Królowej Luizy, p. Lieselotte Emmrich, wraz ze swoją córką zaskoczyła wszystkich uczestników forum urozmaiconym i smakowitym poczęstunkiem, który spotkał się z prawdziwym zachwytem. Niemieckie Towarzystwo Monarchistyczne wyraża obu wiernym przyjaciółkom ruchu monarchistycznego wdzięczność, której nie są w stanie oddać bukiety kwiatów, jakie otrzymały obie panie.

Opracowanie: Paweł Siemianowski i Mateusz Zbróg

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.