Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Nowe Muzeum w Starym Gdańsku

Nowe Muzeum w Starym Gdańsku

Ambasada Królestwa Norwegii

28 kwietnia br. Centralne Muzeum Morskie otwiera nad Motławą, tuż obok Żurawia, w sercu starego portu gdańskiego swój nowy oddział – Ośrodek Kultury Morskiej. Budynek wraz z nowoczesnym wyposażeniem został sfinansowany z Mechanizmu Finansowego EOG, przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to największy w Europie projekt indywidualny w sektorze kultury.

Koszt obiektu wynosi 12 mln Euro, w tym 8,6 mln Euro pochodzi z grantu EOG.

Ośrodek Kultury Morskiej, o ciekawej architekturze, doskonale harmonizuje z otaczającą historyczną zabudową Głównego Miasta w Gdańsku. Stanowi także kolejny element, obok Spichlerzy na Ołowiance, statku-muzeum „Sołdek” i Żurawia, morskiego kompleksu muzealnego nad Motławą. Głównym zadaniem nowego Muzeum jest zapoznanie zwiedzających z szeroko pojętą tematyką morską. Obecnie będą tam eksponowane trzy wystawy: wystawa stała „Ludzie, statki, porty”, stała ekspozycja „Łodzie ludów świata” oraz wystawa czasowa „Zanurz się i poznaj tajemnice wraków z Bałtyku”.

Pierwsza z nich, „Ludzie, statki, porty”, jako jedyna w Polsce w tak interaktywny i multimedialny sposób przedstawia problematykę morską, poczynając od zagadnień związanych z budownictwem okrętowym, przez technikę morską i życie na morzu, kończąc na archeologii podwodnej. Wystawa zajmująca blisko 400 m2 została przygotowana w taki sposób, aby zwiedzający po kolei poznawali poszczególne zagadnienia związane z morzem, a zdobytą wiedzę wykorzystywali na kolejnych stanowiskach. Dzięki temu dowiedzą się między innymi, jak powstaje wir wodny i fala tsunami, poznają konstelacje północnego nieba, będą sterowali modelami jednostek pływających, a w batyskafie odbędą wirtualną wycieczkę na dno oceanu.

Druga ekspozycja, „Łodzie ludów świata”, oferuje wiedzę z zakresu historii i rozwoju szkutnictwa, przybliża zagadnienia związane ze środowiskiem ich występowania, kontekstem kulturowym i funkcją użytkową poszczególnych jednostek pływających. Grupę głównych eksponatów stanowią pełnowymiarowe, oryginalne łodzie i tratwy z niemal każdego zakątka kuli ziemskiej, np. z Norwegii, Kenii, Tanzanii, Panamy, Indonezji, Wietnamu, Grenlandii oraz z Samoa. Towarzyszą im zabytki należące do różnych kultur ludów świata — narzędzia rybackie, naczynia, instrumenty muzyczne oraz rzeźby i obrazy.

„Zanurz się i poznaj tajemnice wraków z Bałtyku” to historia największych odkryć archeologii podwodnej CMM, prezentująca m.in. wrak szwedzkiego okrętu wojennego „Solen” oraz średniowieczny statek handlowy wraz z oryginalnym ładunkiem zwany Miedziowcem.

Dużą część nowego Muzeum zajmują pracownie i magazyny archeologów podwodnych i pracownie konserwatorskie, wyposażone w nowoczesny sprzęt laboratoryjny, które będą w części widoczne dla zwiedzających sale ekspozycyjne oraz przechodniów podążających ulicą Tokarską. Dzięki temu z bliska będzie można zapoznać się z wędrówką zabytku od momentu podniesienia z dna morskiego, poprzez szczegółową dokumentację, proces konserwacji aż po umieszczenie w sali wystawowej.

Muzeum oferuje także bogatą i zróżnicowaną ofertę edukacyjną, skierowaną do dzieci i młodzieży szkolnej oraz rodzin.

Uroczyste otwarcie nowego Muzeum Morskiego nastąpi w dniach 28-29 kwietnia 2012 r. w godz. 12.00-20.00, wstęp bezpłatny.

Muzeum Morskie w Gdańsku — Ośrodek Kultury Morskiej, ul. Tokarska 21-25, Gdańsk.

Więcej informacji o Muzeum Morskim oraz o projekcie EOG na www.cmm.pl.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.